Jak rozpoznać alergię u niemowlaka i jak sobie z nią radzić?
Rozpoznanie alergii nie tylko u niemowląt jest bardzo trudne. Objawy z łatwością można pomylić z innymi dolegliwościami, np. chorobą wirusową. Dlatego, gdy pojawiają się oznaki mogące świadczyć o złym stanie zdrowia, warto wziąć również pod uwagę możliwość wystąpienia alergii – wziewnej, skórnej bądź pokarmowej. W niniejszym artykule przedstawimy, jak objawiają się alergie niemowlęce, oraz jak sobie z nimi poradzić.
Alergia pokarmowa u niemowląt
Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na składnik – czyli alergen – dostarczony wraz z pokarmem to właśnie alergia pokarmowa. Na jej wystąpienie narażone są w szczególności dzieci, które były karmione piersią przez bardzo krótki okres, albo wcale. Nie stanowi to jednak reguły, ponieważ także u niemowląt, które spożywają mleko matki, może pojawić się alergia pokarmowa. Jak ją rozpoznać? Należy pamiętać, że objawy nie występują po pierwszym kontakcie z alergenem, a dopiero po wielokrotnym spożyciu pokarmu z uczulającym składnikiem. Wg portalu Feminaria.pl do podstawowych objawów świadczących o wystąpieniu alergii pokarmowej zalicza się: wzdęcia, kolki, wymioty, biegunki czy tkliwość brzucha. Nierzadko pojawia się również wysypka na twarzy i w zgięciach łokci lub pod kolanami, kaszel oraz trudności z oddychaniem.
Alergia wziewna i skórna – objawy i alergeny
W przypadku alergii wziewnej do głównej grupy alergenów zalicza się m.in. pyłki roślin, kurz czy sierść. Cząsteczki przenikają do organizmu niemowlaka podczas oddychania i przyczyniają się do wystąpienia objawów przypominających infekcję górnych dróg oddechowych, dlatego alergia wziewna jest jedną z trudniejszych do zdiagnozowania. Oprócz tego, że pojawia się katar, kaszel, duszności czy zaczerwieniony nos, mogą wystąpić również objawy charakterystyczne dla alergii pokarmowej, czyli biegunka i wymioty, a także alergii skórnej, np. wysypka. Reakcja alergiczna objawiająca się suchą i zaczerwienioną skórą na policzkach, a także swędzącą wysypką może być spowodowana bezpośrednim kontaktem z alergenem. Niektóre niemowlaki intensywnie reagują na składniki zawarte w proszkach czy płynach do płukania, jak również kosmetykach.
Co zrobić, gdy występuje podejrzenie alergii u niemowlaka?
Jak widać, rozpoznanie alergii u niemowlaka nie jest proste. Dlatego przy podejrzeniu reakcji uczuleniowej u dziecka, należy skonsultować się z pediatrą i alergologiem. Unikanie alergenów oczekując na wyniki testów alergologicznych, jest wskazane, jeśli przypuszczasz, że dane czynniki wywołują uczulenie u niemowlaka. Wnikliwa obserwacja dziecka, pozwala wysnuć wstępne wnioski, co jest przyczyną pojawienia się reakcji alergicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana