Jak wyglądają podróże służbowe w dobie COVID-19?

Zamknięte granice, obostrzenia epidemiologiczne, konieczność przeprowadzenia testów na obecność COVID-19 – to tylko nieliczne z wielu problemów, jakie czekają na osoby, wybierające się w podróż służbową w czasach epidemii. Jak więc wyglądają obecnie podróże służbowe oraz w jaki sposób się do nich przygotować?
COVID-19 a nocleg w trakcie podróży służbowej
Po kilku miesiącach zamknięcia hoteli i innych obiektów noclegowych obecnie w Polsce znów można bez żadnych przeszkód skorzystać z ich usług. Co prawda w czasie najostrzejszych restrykcji także było to możliwe, ale wymagało jednak wydania przez pracodawcę oświadczenia dla właściciela obiektu, że dana osoba przebywa w hotelu wyłącznie w celach służbowych. Teraz obowiązek ten został zniesiony. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba stosować się do innych zaleceń. Przede wszystkim w trakcie podróży służbowej przebywając poza hotelowym pokojem, należy wciąż przestrzegać obowiązku zakrywania nosa i ust, dbać o właściwą higienę, dezynfekować dłonie, a także unikać dużych skupisk osób.
Jaki środek transportu będzie najlepszy w czasie pandemii?
Planując podróż służbową w czasie koronawirusa, najbezpieczniej wybierać jako środki transportu samochody osobowe. Ograniczają one bowiem kontakt z innymi osobami praktycznie do minimum. Jednak nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z nich, zwłaszcza jeśli planowana delegacja odbywać się ma poza granicami kraju. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się samolot.
O to, jak wygląda podróżowanie samolotem w dobie COVID-19, zapytaliśmy pracownika firmy CST Lotnicze z Krakowa:
-Podróżowanie samolotem w czasach epidemii znacznie odbiega od tego, do czego zdążyliśmy już przywyknąć. Przede wszystkim wstęp do terminala portowego mają wyłącznie pasażerowie oraz jego pracownicy. Dodatkowo na jego terenie obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji dłoni, a także zachowania właściwego odstępu. Zasady te obowiązują także na pokładzie samolotów. Ponadto należy także wiedzieć, że w przypadku podejrzanych objawów, takich jak katar, kaszel lub podwyższona temperatura pracownicy portu lotniczego mogą odesłać pasażera na dodatkowe badania lekarskie. Większość linii lotniczych bez względu na okoliczności prosi także o pozostawienie danych kontaktowych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu oraz numer siedzenia w samolocie.
Podróż służbowa a kwarantanna
Pomimo że wiele krajów nie wymaga przebywania na kwarantannie po przybyciu do nich w celach służbowych, należy być zawsze przygotowanym na najgorsze. Nie wiadomo bowiem, czy w trakcie pobytu na delegacji nie będziemy mieć kontaktu z osobą zarażoną. Dlatego wybierając się w nią, warto zabrać ze sobą zapas leków, książki lub gry, które pozwolą lepiej przetrwać czas odosobnienia.
Wybierając się w podróż służbową, warto także pamiętać, że niektóre z krajów wymagają od przybywających spełniania konkretnych czynności mających na celu zapobieganie rozwojowi pandemii. Pełna i zawsze aktualna lista tych krajów wraz z wymaganiami do spełnienia dostępna jest na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedszkola niepubliczne
Żłobek Brain Faktor Anna Szymanowska
woj. dolnośląskie52-210 Wrocław, Strachowskiego 28
-
Szkolenia, kursy
U Stodolnych Ośrodek Edukacji Zawodowej Sp. z o.o.
woj. wielkopolskie64-920 Piła, Dąbrowskiego 8
-
-
Szkolenia, kursy
Monika Chwojnicka Coach ACC ICF
woj. dolnośląskie50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 48S