Jak wypełnić wniosek o odszkodowanie i naprawę szkód górniczych?

Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości znajdującej się w obszarze działań zakładów górniczych, istnieje pewne ryzyko, że doświadczymy tak zwanych szkód górniczych. Zgodnie z prawem przysługuje nam w takich sytuacjach odszkodowanie, wypłacane przez zakład, który ponosi odpowiedzialność za szkodę. Kluczowe jest jednak zgłoszenie szkody – w tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek.
Wniosek – własny czy kopalni?
Zakłady górnicze zazwyczaj posiadają własne wzory wniosków, które możemy znaleźć na ich stronach internetowych lub otrzymać w ich siedzibie. Korzystanie z takich wzorów nie jest jednak obowiązkowe i nie wpływa na to, czy wniosek zostanie uznany. Równie dobrym rozwiązaniem jest spisanie wniosku od początku do końca osobiście.
Z czego składa się wniosek?
Wniosek, jak każdy dokument powinien posiadać pewne kluczowe elementy, aby mógł zostać użyty w staraniach o odszkodowanie lub naprawę szkód górniczych. Co zatem musi zawierać wniosek?
- Dane osobowe poszkodowanego lub – jeśli poszkodowany jest przedsiębiorcą – dane rejestrowe przedsiębiorstwa, które doświadczyło szkody. Za poszkodowanego może zostać uznany zarówno właściciel nieruchomości, jak i jej zarządca, użytkownik lub dzierżawca. Ewentualnie we wniosku mogą być zawarte dane pełnomocnika poszkodowanego.
- Położenie obiektu i ewentualnie dane pomocnicze, np. numer pozwolenia na budowę lub rok zbudowania nieruchomości
- Opis charakteru oraz rozmiaru szkody
- Data dowiedzenia się o szkoda – to kluczowa informacja. Należy pamiętać, że roszczenia o odszkodowanie za szkody górnicze przedawniają się po upłynięciu pięciu lat od momentu dowiedzenia się przez poszkodowanego, że dana szkoda faktycznie zaistniała. Należy zwrócić uwagę, że mowa tutaj o dowiedzeniu się o szkodzie, a nie zaistnieniu szkody. Wynika to z faktu, że powstawanie szkód górniczych może trwać nawet wiele lat, a proces ten dla wielu osób jest niezauważalny.
- Forma odszkodowania – we wniosku należy określić, czy domagamy się odszkodowania w formie pieniężnej czy może naprawy powstałych szkód.
Sporządzenie prawidłowego wniosku wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak firma Kompensata. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na uzyskanie zadowalającego odszkodowania.
Szkody w uprawach rolniczych
Jeśli szkoda dotyczy uprawy, wniosek o odszkodowanie najlepiej złożyć w okresie wegetacyjnym uprawy, przed zbiorami. W późniejszym terminie będziemy potrzebowali dodatkowym dokumentów poświadczających wystąpienie szkody, a także opisujących rodzaj uprawy czy jej powierzchnię.
Zwrot za zabezpieczenie
Jeśli decydujemy się na zabezpieczenie budynku przed ewentualnymi szkodami górniczymi, możemy zawnioskować do kopalni o zwrot poniesionych kosztów. Tutaj również należy dołączyć dokumentację, potwierdzającą wykonanie zabezpieczeń – m.in. projekt, pozwolenia na budowę, kosztorys.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Przedszkola niepubliczne
Kotek Przedszkole Niepubliczne i Żłobek
woj. pomorskie83-330 Borkowo, Karlikowska 6
-