Jak zachęcić przedszkolaka do nauki języka angielskiego?
Podobno na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno. Jednak im wcześniej się ona rozpocznie, tym większe szanse na jej rzeczywiste powodzenie. Oswajanie dziecka z tajnikami angielszczyzny już na etapie przedszkolnym przynosi młodemu człowiekowi mnóstwo korzyści. Jednak nie każdy maluch przejawia chęci do nauki wspomnianej umiejętności. Już dziś dowiedz się, co możesz zrobić, aby zachęcić kilkulatka do uczenia się języka angielskiego.
Nauka języka angielskiego w przedszkolu – najważniejsze zasady
Małe dzieci na ogół szybko przyswajają sobie nowe wiadomości. Jednak, aby nauka języka angielskiego przynosiła pożądane rezultaty, proces ten musi kojarzyć się z czymś przyjemnym. Istotne jest, aby stosowane w pracy z dziećmi materiały dydaktyczne były dopasowane do ich wieku oraz zainteresowań. W pierwszej kolejności kilkulatek powinien poznawać słownictwo związane z jego najbliższym otoczeniem (np. rodziną, przedszkolem, zwierzętami, ulubionymi bajkami). Nauka języka angielskiego w przedszkolu zwykle odbywa się poprzez zabawę. W jej trakcie powszechnie wykorzystuje się odpowiednio dobrane piosenki, gry (np. kwartet, domino) oraz ćwiczenia ruchowe. Same zajęcia z reguły trwają maksymalnie 20 minut. Tyle czasu maluchy są bowiem w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach.
Przeczytaj również: Na jakie dodatkowe zajęcia w przedszkolu warto zapisać dziecko?
Zaangażowanie rodziców i nauczycieli w uczenie dzieci języka obcego
Z punktu widzenia kilkulatków uczenie się języka angielskiego to przyjemność, zwłaszcza wtedy, gdy w cały proces angażują się osoby dorosłe z ich najbliższego otoczenia. Dzieci chętnie spędzają czas ze swoimi rodzicami oraz opiekunami w przedszkolu np. na wspólnym śpiewaniu piosenek zagranicznych wykonawców, rozwiązywaniu zagadek, odgrywaniu scenek z życia codziennego itp. Nowe słownictwo mogą one poznawać nie tylko w trakcie zajęć dydaktycznych, ale także przy różnych innych okazjach, np. sprzątaniu, gotowaniu albo robieniu zakupów. Jak wskazują nauczyciele zatrudnieni w takich placówkach, jak Niepubliczne Przedszkole Anglojęzyczne w Sopocie, kluczowe jest docenianie przez dorosłych postępów dziecka w nauce przy równoczesnym powstrzymywaniu się przed krytykowaniem i poprawianiem różnych błędów i niedociągnięć. Należy też raczej unikać uporczywego przepytywania dziecka z nowego słownictwa, gdy nie ma ono na to ochoty.
Przeczytaj również: Jakie zalety ma prywatne przedszkole i czy jest lepsze od państwowego?
Przeczytaj również: Jakie są główne zalety przedszkoli prywatnych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana