Jak zapobiec deportacji cudzoziemca pracującego nielegalnie w Polsce?
Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla pracowników zza wschodniej granicy, szczególnie z państw nienależących do UE. Zatrudnianie obcokrajowców to również korzyści dla pracodawców. Jednak czasami w toku kontroli wychodzi na jaw, że cudzoziemiec nie posiada wszystkich wymaganych dokumentów, a więc pracuje nielegalnie i w związku z tym powinien być deportowany. Czy zatem można skutecznie zapobiec decyzji o deportacji takiego pracownika?
Jakich formalności muszą dopełnić cudzoziemcy pracujący w Polsce?
Obcokrajowcy, którzy chcą pracować w Polsce, muszą spełnić kilka warunków formalnych. Najważniejszym z nich jest legalne przebywanie na terenie Polski. Dokumentami, które to umożliwiają, są m.in. karta stałego pobytu, karta rezydenta oraz wiza, z wyłączeniem wiz turystycznych. Jednak prawo legalnego pobytu nie oznacza automatycznego prawa do pracy. Dokumentem, który na to pozwala, jest zezwolenie na pracę. O dokument ten występuje pracodawca zamierzający zatrudnić cudzoziemca. Może to zrobić samodzielnie bądź korzystając z usług firm pośredniczących w zatrudnianiu obcokrajowców. Jedną z nich jest WEGA.LYREA ze Szczecina. Podmioty takie oferują pełną obsługę formalną, a także dysponują bazą obcokrajowców poszukujących zatrudnienia w różnych zawodach. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Dotyczy on obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii. Osoby te mogą skorzystać z ułatwionej procedury. Umożliwia ona czasowe zatrudnienie bez zezwolenia, o ile obcokrajowiec posiada pisemną umowę oraz oświadczenie podmiotu zatrudniającego, wpisanego do rejestru Powiatowego Urzędu Pracy. Przepisy te stosuje się w przypadku zatrudnienia na czas do 6 miesięcy. Jeśli okres zatrudnienia przekracza 6 miesięcy, pracodawca musi wystąpić o pozwolenie na pracę.
Jak uniknąć deportacji pracownika zatrudnionego nielegalnie?
Kontrolą legalności zatrudniania cudzoziemców zajmują się m.in. Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna oraz Policja. Czasami w toku kontroli okazuje się, że osoba zatrudniona nie posiada wszystkich wymaganych dokumentów. Najczęściej są to przypadki losowe. Jednak dla podmiotów kontrolujących nie ma to znaczenia i rozpoczynają postępowanie administracyjne. Jego efektem może być nałożenie na cudzoziemca kary finansowej, a nawet wydalenie go z Polski. Wyjściem z tej sytuacji jest bezzwłoczne podjęcie kroków zmierzających do pełnego zalegalizowania pobytu i zatrudnienia. Formalności te najlepiej zlecić firmie, która ma doświadczenie w kwestiach związanych z legalnym zatrudnianiem obcokrajowców oraz ich rekrutacją. Dzięki profesjonalnemu podejściu do zaistniałych okoliczności doradzi ona najlepsze rozwiązanie, pomoże skompletować wymagane dokumenty, a także przekaże je do urzędów administracji publicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana