Jak zaprojektować wnętrze na poddaszu, by spełniało cele mieszkaniowe?
Żeby poddasze zmieniło się ze strychu w przestrzeń mieszkalną, należy sporządzić przemyślany projekt jego wnętrza. Dodatkowe pomieszczenia w najwyższej kondygnacji budynku spełniają wiele ról – są nie tylko magazynami rzeczy spod kategorii „kiedyś się przyda", ale także okazją do stworzenia osobistego, własnego kącika w domu pełnym ludzi. Co zatem powinno znaleźć się w podobnym szkicu?
Adaptacja poddasza wydaje się stosunkowo skomplikowanym procesem, jednak przy pomocy biura projektowego może przebiec w szybki i wygodny sposób. Mieszkanie z przekształconego strychu musi spełniać normy określone w prawie (narzucające m.in. właściwe oświetlenie czy gwarancję odpowiedniego komfortu życia) oraz umożliwiać swobodne poruszanie się po jego pomieszczeniach. Jeżeli sytuacja tego wymaga, należy także wzmocnić termoizolację i konstrukcję stropu. W dalszej kolejności przechodzi się do aranżacji.
Jak powstają projekty wnętrz mieszkań na poddaszu?
Jedną z najważniejszych czynności (zaraz po ociepleniu i odpowiednim wykończeniu poddasza) jest dostosowanie przyszłego wyposażenia do panujących tam warunków. Warto pamiętać, że pomieszczenie jest pełne skosów, które wymagają wykonania mebli na zamówienie. Kluczowe jest to, aby rozmieścić sprzęty przy uwzględnieniu wzrostu przyszłych domowników. Osoby zamieszkujące tę przestrzeń nie powinny nadto się schylać i przyjmować niewygodne pozycje, aby się gdzieś dostać. Projekty wnętrz muszą zatem zapewniać komfort wszystkim lokatorom.
Nie zawsze jednak można zagwarantować taki sam poziom dostępu do każdego z zakamarków. Strych jest na tyle specyficzną powierzchnią, że nawet przy gruntownie przemyślanej aranżacji powstają kąty czy kąciki, których nie da się uniknąć. W miejscach, gdzie trzeba się schylić bądź przykucnąć, aby do czegoś dosięgnąć, warto np. przechowywać sezonowe ubrania. To także idealna przestrzeń na rzadziej używane sprzęty, takie jak narty czy rakiety do tenisa. Projekty wnętrz z dopasowanym umeblowaniem oferuje m.in. firma JM Mebel System.
O czym warto jeszcze pamiętać, projektując wnętrze poddasza?
Podczas urządzania mieszkania na poddaszu należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie wyposażenia względem okien. Istotne jest to, żeby do środka wpadała właściwa ilość światła naturalnego: meble nie powinny tego ograniczać. W projekcie wnętrza można też uwzględnić rolę nasłonecznienia w celach dekoracyjnych, tj. wykorzystać grę cieni oraz promieni. Lśniące powierzchnie szaf i regałów mogą sprawić, że wnętrze wyda się bardziej dynamiczne, radosne i pełne życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana