Jak zniszczyć dysk twardy?

Współczesny świat opiera się na procesie przetwarzania ogromnych ilości informacji zapisanych cyfrowo. Są one gromadzone m.in. na twardych dyskach, które są niezwykle pojemne. W pewnych okolicznościach konieczne jest zniszczenie danych, by te nie dostały się w niepowołane ręce. Ich usunięcie z poziomu systemu operacyjnego nie jest skuteczną metodą. Warto sprawdzić, w jaki sposób trwale zniszczyć niechciane lub niebezpieczne informacje.
Trwały sposób na zniszczenie danych na dysku twardym
Trwałe usunięcie danych z dysku twardego jest możliwe dzięki demagnetyzacji. Taka konieczność może mieć miejsce, gdy np. przedsiębiorstwo zmuszone jest do wymiany sprzętu biurowego na nowszy. Usunięte z poziomu systemu operacyjnego pliki z dysku twardego są łatwe do odzyskania, stąd konieczność demagnetyzacji, która to uniemożliwia.
Demagnetyzacja dysku twardego jest procesem, podczas którego powstaje silne pole elektromagnetyczne, wytwarzane przez specjalne, certyfikowane urządzenie. Dysk poddany mocnemu impulsowi magnetycznemu definitywnie traci wszystkie zapisane na nim informacje.
Demagnetyzer dezorganizuje ustawienie domen magnetycznych dysku twardego, bezpowrotnie niszczy tzw. informacje servo oraz informacje kalibracyjne. Jak podkreślają specjaliści firmy Karat Recykling S.A., im większa pojemność dysku, tym silniejsze pole magnetyczne jest potrzebne.
Fizyczne zniszczenie dysku twardego
By ostatecznie zniszczyć dysk twardy, konieczne jest jego zmielenie, zgniecenie, przedziurawienie lub rozdrobnienie. Niszczenie mechaniczne jest możliwe dzięki odpowiednim kruszarko-niszczarkom. Przepuszczony przez takie urządzenie dysk nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Proces ten jest niezwykle szybki, zwykle trwa to zaledwie kilkanaście sekund. Co ważne, nie generuje on również wysokich kosztów.
Zniszczenie dysku w sposób mechaniczny może być poprzedzone demagnetyzacją. Często jednak ma ono miejsce w przypadku dysków SSD, w przypadku których demagnetyzacja nie jest skuteczna.
Z powodzeniem stosuje się niszczarki ręczne i automatyczne. Często są to urządzenia o niewielkich rozmiarach, obsługiwane przez jednego operatora. Niszczarki automatyczne są lepszym rozwiązaniem, gdy procesowi rozdrabniania ulega większa liczba dysków twardych.
Niszczenie dysków może odbywać się w obecności ich właścicieli, w monitorowanym pomieszczeniu. Proces ten jest potwierdzany odpowiednim protokołem oraz kartą przekazania odpadu. Warto go zlecić wyspecjalizowanej firmie, która zadba o bezpieczeństwo danych i utylizację pozostałości po nośniku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ochrona osób, mienia - agencje, usługi
Wschód Stępniak Sp.k.
woj. lubelskie21-300 Radzyń Podlaski, Polna 36A
-
Ekspertyzy, wdrożenia techniczne
Twierdza Pracownia Projektowo-Budowlana Tomasz Bober
woj. śląskie41-209 Sosnowiec, Wysoka 21 lok. 17
-
Sprzątanie - usługi
Firma Sprzątająca Eco Green Clean Mirosława Bulczak
woj. pomorskie83-340 Sierakowice, ks. Łosińskiego 7
-