Jaką funkcję pełnią osadniki wirowe w oczyszczalniach ścieków?
Pozbywanie się zanieczyszczeń zgromadzonych w wodzie wymaga korzystania z odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej oczyszczalni ścieków. Obiekty tego typu wyposaża się w urządzenia ułatwiające oddzielanie substancji obcych dzięki różnym rodzajom procesów. Najczęściej stosowane są w nich jednak systemy wykorzystujące oddziaływania mechaniczne, takie jak choćby osadniki wirowe.
Co trzeba wiedzieć o funkcjonowaniu oczyszczalni ścieków?
Wykorzystywanie wody w rozmaitych procesach technologicznych wiąże się zwykle z jej zanieczyszczeniem. Zanim będzie ona mogła być ponownie wprowadzona do wód powierzchniowych albo do gruntu musi zostać odpowiednio uzdatniona. W tym celu kieruje się ją do przemysłowej oczyszczalni ścieków, gdzie przy zastosowaniu różnych technik eliminuje się poszczególne chemikalia oraz różnego typu ciała stałe. Wyposażenie takich obiektów jest więc zawsze w dużej mierze uzależnione od rodzaju trafiających do nich nieczystości płynnych. Wśród metod oczyszczania wody stosuje się zarówno odpowiednio dobrane preparaty chemiczne, jak i złoża bakteryjne. Poza procesami chemicznymi i biologicznymi szeroko używane są technologie fizyczne polegające na mechanicznym separowaniu ciał stałych i cząsteczek niepożądanych substancji wychwytywanych za sprawą filtracji, a więc przepuszczania przez otwory o niewielkiej średnicy albo materiał porowaty, flotacji, a zatem zjawiska zbierania się drobin o małej gęstości na powierzchni cieczy czy sedymentacji, która polega na opadaniu zanieczyszczeń na dno pod wpływem ich masy. Zajście takich zjawisk byłoby jednak niemożliwe bez zastosowania odpowiednich urządzeń oraz towarzyszącej im infrastruktury. Dobrym przykładem mogą tu być osadniki wirowe.
Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny awarii przemysłowych oczyszczalni ścieków
Czym są osadniki wirowe i jak działają?
Osadniki wirowe to urządzenia, które pozwalają na skuteczne separowanie cząsteczek ciał stałych, które wytrącane są z cieczy za sprawą ich masy oraz oddziaływania siły odśrodkowej. Jest to możliwe dzięki wprawianiu zanieczyszczonej cieczy w ruch wirowy. Powoduje on, że cięższe fragmenty ciał stałych są wypychane na zewnątrz. Dzięki kontaktowi ze ściankami osadnika tracą swą energię kinetyczną i opadają grawitacyjnie na dno. Urządzenia tego rodzaju łączą więc w sobie dwa mechanizmy ułatwiające oddzielenie zanieczyszczeń, wymagają jednak szybkiego przepływu wody albo użycia dodatkowych rozwiązań zwiększających jej prędkość. Firma Hubeny z Kiełpina specjalizuje się w projektowaniu, wykonywaniu oraz uruchamianiu oczyszczalni ścieków, w tym będących ich komponentami osadników wirowych.
Przeczytaj również: Czy oczyszczalnię z drenażem można zamontować na gruncie gliniastym?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana