Jakie urządzenia dźwignicowe podlegają dozorowi technicznemu?
Wszystkie urządzenia, których eksploatacja wiąże się z ryzykiem zagrożenia zdrowia, życia, mienia lub środowiska, muszą być kontrolowane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Wyjątku w tym zakresie nie stanowią również dźwignice – w zależności od rodzaju urządzenia konieczne jest poddanie go dozorowi pełnemu, ograniczonemu bądź uproszczonemu.
Przepisy związane z dozorem technicznym dźwignic
Zarówno polskie, jak i europejskie regulacje prawne definiują wykaz warunków, które muszą zostać spełnione na etapie projektowania i produkowania urządzeń dźwignicowych, by uznać je za bezpieczne i dopuścić do użytku. Jednak w trakcie eksploatacji także może dojść do niekorzystnej zmiany parametrów technicznych, a najważniejsze przyczyny takiej sytuacji to m.in.:
- wykorzystywanie maszyny niezgodnie z celem przeznaczenia;
- nieprawidłowo wykonany serwis;
- powierzenie obsługi niedoświadczonemu pracownikowi;
- mechaniczne zużycie elementów.
Kontrolowaniem stanu dźwignic w fazie ich stosowania zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego. Jednostka ta przeprowadza swoje działania głównie w oparciu zasady określone w dwóch aktach: Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Właśnie w tych dokumentach prawodawca określił zasady przeprowadzania badań dźwignic.
Rodzaje dźwignic podlegające dozorowi technicznemu
O dźwignice podlegające pod UDT zapytaliśmy eksperta z Tor Industries, międzynarodowego producenta z sektora dźwignicowego:
Dozorem technicznym jest objętych około 20 rodzajów urządzeń dźwignicowych wykorzystywanych w różnych branżach – nie tylko w przemyśle, ale też np. niektórych obszarach infrastruktury (windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, wyciągi turystyczne i sportowe do transportowania osób). Lecz nie wszystkie maszyny wymagają dozoru pełnego. Na przykład w przypadku suwnic i wciągników kluczowe znaczenie mają kryteria takie jak udźwig oraz rodzaj napędu i ładunku. Jeśli wciągnik ma udźwig do 1000 kg i został wyposażony w napęd elektryczny jednofazowy, obowiązującą formą dozoru jest model uproszczony. Jednak każdy specjalistyczny wciągnik z napędem mechanicznym wymaga już dozoru pełnego.
Dźwignice często stosowane w przemyśle i podlegające dozorowi technicznemu – oprócz wspomnianych przez eksperta wciągarek i suwnic – to także m.in.:
- żurawie;
- podesty ruchome;
- wózki jezdniowe podnośnikowe;
- urządzenia wykorzystywane przy pracach przeładunkowo-załadowczych;
- dźwigi do transportu ciężkich ładunków.
Wykaz wszystkich dźwignic wraz ze szczegółowym opisem parametrów technicznych, od których w dużej mierze zależy forma kontroli, został opublikowany przez UDT. Przepisy dotyczące dozoru technicznego są rozległe i drobiazgowe, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z ich prawidłową realizacją najlepiej zasięgnąć porady bezpośrednio w urzędzie. Trzeba pamiętać, że dopełnienie formalności w UDT jest bardzo ważne – osoby, które tego nie dopilnują, muszą liczyć się nie tylko z karą grzywny, ale nawet ograniczenia wolności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana