Kiedy i gdzie potrzebna jest przepompownia ścieków?
Przepompowania ścieków to dziś powszechnie dostępna instalacja, umożliwiająca prawidłowe skanalizowanie obiektów wzniesionych na trudnym terenie i przy niesprzyjających warunkach gruntowych. Posłużyć może ona odprowadzaniu nie tylko nieczystości, ale także wód gruntowych i deszczowych, których nadmiar groziłby podtopieniem budynku. Przyjrzyjmy się więc temu, w jakich sytuacjach wykorzystanie przepompowni okazuje się niezbędne.
Tam, gdzie to możliwe, kanalizację buduje się w taki sposób, aby ścieki spływały wskutek działania grawitacji. Żeby tak się działo, potrzebne jest nachylenie wynoszące przynajmniej 2 proc. – czyli 2 cm na każdy metr rury. Zdarza się jednak, że miejsce wyprowadzenia nieczystości z obiektu znajduje się poniżej miejsca, do którego mają one trafić (tzn. szamba, sieci kanalizacyjnej lub oczyszczalni). Ale prawidłowe odprowadzanie ścieków mogą zakłócić również inne czynniki, np. konieczność użycia bardzo długiej rury albo wysoki poziom wód gruntowych.
Gdzie wykorzystuje się przepompownie ścieków?
– Przepompownie ścieków znajdziemy przy budynkach wzniesionych w zagłębieniu terenu – mówi przedstawiciel firmy ModernTank.
Na terenach pagórkowatych i górzystych pozwalają one uniknąć dokonywania głębokich wykopów. Dzięki nim można również prawidłowo skanalizować piwnice i inne podziemne pomieszczenia. Przepompownie ścieków montuje się zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich. Stanowią wyposażenie obiektów przemysłowych, komercyjnych i publicznych, gospodarstw rolnych, osiedli mieszkaniowych, a czasem także pojedynczych domów jednorodzinnych.
Jak jest zbudowana i jak działa przepompownia ścieków?
Nowoczesna przepompownia ścieków składa się z poniższych elementów:
korpusu – najlepiej sprawdzi się wykonany z polietylenu, o rozmiarach dostosowanych do natężenia dopływu nieczystości i wody oraz do wielkości pomp i reszty osprzętu,
pomp – wyposażonych w wirniki przystosowane do pracy w warunkach zalania, pracujących naprzemiennie lub równolegle,
armatury – czyli osprzętu hydrauliczno-mechanicznego, takiego jak stalowe rurociągi tłoczne, kolano sprzęgające oraz zawór zwrotny,
komina wentylacyjnego – zapewniającego grawitacyjną wymianę powietrza,
układu zasilająco-sterującego – odpowiadającego za uruchamianie pomp i kontrolowanego przez czujniki,
włazów i drabin – umożliwiających przeprowadzanie kontroli, napraw i konserwacji.
Tak skonstruowana przepompownia ścieków sprawdzi się z pewnością nawet w najtrudniejszych warunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana