Koloroterapia w praktyce. Na czym polega terapia światłem LED i światłowodami?

Kolory oddziałują na nas na różne sposoby. Naukowcy udowodnili, że wpływają one zarówno na naszą psychikę, jak i na fizjologię. Te właściwości barw wykorzystuje koloroterapia (chromoterapia), często stosowana jako metoda leczenia wspomagającego. Dowiedz się, na czym ona polega, i w jaki sposób poszczególne barwy światła mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu.
W nowoczesnej medycynie stosuje się różnego rodzaju metody wykorzystujące oddziaływanie barw światła na nasz organizm. Jedną z metod koloroterapii jest leczenie światłem LED, które polega na dostarczaniu energii komórkom organizmu. Wykorzystywane w tym celu diody emitują fale świetlne, które po przeniknięciu w głąb skóry pacjenta, uruchamiają szereg reakcji zachodzących w komórkach. Skutkuje to zwiększeniem wydzielania pewnych związków chemicznych i zahamowaniem wydzielanie innych. Dotlenienie komórek przyczynia się do kumulowania w mitochondriach zapasów energii niezbędnej do wykonywania podstawowych funkcji życiowych. W konsekwencji organizm lepiej radzi sobie w walce z różnymi chorobami i dolegliwościami bólowymi.
Inną metodą koloroterapii jest terapia w salach doświadczania świata. Są to pomieszczenia służące do stymulacji układu nerwowego poprzez dostarczanie mu bodźców poprawiających pamięć i stymulujących aktywność fizyczną.
Leczenie kolorami możliwe jest także w warunkach domowych. Sposobem na zastosowanie leczniczych właściwości barw światła we własnym mieszkaniu jest instalacja oświetlenia światłowodowego. Profesjonalne generatory stosowane w kompletach światłowodowych wykorzystują programy, które umożliwiają swobodny wybór bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich. Dostarczają wrażeń wzrokowych i dotykowych, oddziałując na psychikę i wywołując reakcje fizyczne łagodzące lub nawet usuwające różnego rodzaju dolegliwości i stany chorobowe. Ta metoda z pewnością sprawdzi się w indywidualnej terapii chorego dziecka.
Oświetlenie światłowodowe jest rozwiązaniem praktycznym: można je zainstalować nawet w trudno dostępnych miejscach, na przykład w celu oświetlenia wysokiego sufitu lub kopuły. Światłowody nigdy się nie nagrzewają, przez co są bardzo bezpieczne.
Psychologiczne i medyczne właściwości barw
Zgodnie z psychologią kolorów, każda z barw oddziałuje w określony sposób na naszą psychikę i na nasz organizm.
- Czerwony: uaktywnia i pobudza procesy myślowe. Kolor ten wykorzystuje się w leczeniu chorób krwi, anemii, przeziębień i grypy, dolegliwości bólowych mięśni i pleców. Należy jednak pamiętać, że barwa ta podwyższa ciśnienie i może wywoływać agresję, dlatego nie jest ona wskazana dla chorujących na nadciśnienie oraz osób znerwicowanych i nadpobudliwych.
- Żółty: pomaga w likwidowaniu odrętwienia i przyczynia się do wzmocnienia odporności nerwowej. Barwa ta znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu pokarmowego – takich, jak: dolegliwości wątroby i żołądka oraz zatrucia pokarmowe.
- Zielony: przywraca równowagę, redukuje napięcie oraz stany bólowe. Zabiegi z wykorzystaniem koloru zielonego stosowane są przy dolegliwościach związanych z układem krążenia, pracą serca i przemianą materii.
- Niebieski: sprzyja koncentracji i łagodzi nadmierne aktywne procesy zapalne. Kolor niebieski pomaga w leczeniu bezsenności, dolegliwości bólowych ucha, anginy oraz chorób pęcherza moczowego. Naświetlanie tą barwą znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń psychicznych.
- Fioletowy: koi nerwy i redukuje poziom pobudzenia nerwowego, a jednocześnie sprzyja wysiłkowi umysłowemu i inspiruje. Barwa ta pomaga w regulacji poziomu hormonów, redukuje napięcie i stres, jest także wykorzystywana w walce z uzależnieniami.
Leczenie kolorami jest coraz częściej stosowane w różnych dziedzinach medycyny. Pracownik firmy APM Oświetlenie dekoracyjne, światłowodowe z Myślenic dodaje:
- Koloroterapia wykorzystywana jest w salonach odnowy biologicznej, salonach masażu, klinikach rehabilitacyjnych oraz saunach.
Warto jednak pamiętać, że leczenie kolorami jest wsparciem dla leczenia konwencjonalnego, ale nie może go zastąpić.
Lecznicze działanie kolorów nie ogranicza się do wspomnianych wcześniej metod. Obejmuje ono także spożywanie potraw o określonym zabarwieniu, noszenie ubrań w danym kolorze oraz przebywanie w odpowiednio zaprojektowanych wnętrzach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Ipest
woj. dolnośląskie50-454 Wrocław, gen. Kniaziewicza 15 lok. 1A
-
Podologiczne usługi
Madlen Gabinet Podologiczny i Kosmetologiczny
woj. śląskie43-430 Skoczów, Objazdowa 14
-