Laser 2RTTM w praktyce. Wskazania, przeciwskazania, przebieg leczenia

2RTTM to nieinwazyjny zabieg laserowy, który symuluje naturalny, biologiczny proces regeneracji oka, terapia odmładzająca siatkówkę oka. Celem stosowania lasera 2RTTM jest przede wszystkim leczenie wczesnych stadiów zwyrodnienia plamki żółtej AMD. Czym właściwie jest AMD, jaki ma wpływ na zdolność widzenia? - W naszym artykule rozwiniemy ten wątek i opowiemy o wskazaniach, przeciwskazaniach oraz przebiegu leczenia.
Czym jest AMD i jakie są wskazania do zabiegu laserowego 2RTTM?
Wskazania do zabiegu laserowego 2RTTM powiązane są z AMD, czyli zwyrodnieniem plamki żółtej, które postępuje z wiekiem. To przewlekła choroba, która może skutkować nieodwracalnym zanikiem zdolności widzenia centralnego, stanowiąca główną przyczynę utraty wzroku w krajach uprzemysłowionych. Jak mówią nam przedstawiciele Poradni Okulistycznej i Salonu Optycznego w Gliwicach PRYZMAT Okulistyka, wczesne wykrycie zmian pozwala zidentyfikować chorobę przed wystąpieniem groźnych powikłań, dlatego ważne są regularne badania kontrolne u okulisty. Jeśli chodzi o wczesne objawy choroby, mówimy o gromadzeniu się złogów (fachowo zwanych druzami) pod plamką i nieprawidłowościach pigmentowych. Są one wskazaniem do zabiegu laserem 2RTTM, podobnie jak cukrzycowy obrzęk plamki i centralna surowicza chorioretinopatia.
Przeciwwskazania
Mówiąc o zabiegach dotyczących sfer naszego zdrowia, nie możemy pominąć tematu przeciwwskazań – w tym przypadku to: zaawansowana jaskra, istotne zaburzenia przezierności ośrodków optycznych, aktywny stan zapalny, wysokie druzoidalne PED, pseudo druzy siatkówki, zmiany zanikowe nabłonka barwnikowego (RPE), stadium wysiękowe AMD.
Przebieg leczenia – jak wygląda zabieg i co dzieje się po jego przeprowadzeniu?
Zacznijmy od tego, że zabieg laserem 2RTTM to zabieg bezbolesny. Bezpośrednio przed nim okulista podaje krople przygotowujące oko do zabiegu. Kolejny krok to umieszczenie soczewki kontaktowej na oku. Dalszy etap to już po prostu przesyłanie impulsów światła laserowego za pośrednictwem mikroskopu. Pacjent jedynie słyszy impulsy (przypominają krótkie „kliknięcia”) i może dostrzegać jasne błyski tzw. wiązki celowniczej lasera, która jest używana w celu odpowiedniego skierowania wiązki zabiegowej. Już wkrótce po zabiegu pacjent wraca do wykonywania codziennych czynności, co jest oczywiście dużą zaletą.
Zaznaczmy na koniec, że leczenie AMD jest procesem ciągłym, trwającym przez całe życie pacjenta. Nawet po przeprowadzeniu zabiegu konieczne jest odwiedzanie okulisty co 3-6 miesięcy – w czasie określonych wizyt kontrolnych lekarz ponownie sprawdza stan oka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Podologiczne usługi
Dolnośląskie Centrum Podologiczno-Diabetologiczne PodoMed Podolog Karina Kałkowska
woj. dolnośląskie59-300 Lubin, 1 Maja 1 lok. 1c
-
Medycyna estetyczna
Ambasada Piękna Salon Mody i Urody&Spa Bożena Klos
woj. śląskie44-210 Rybnik, Dąbrówki 3B
-
Lekarze - urolodzy
Biały Aleksander Lek Med Prywatny Gabinet Urologiczny
woj. dolnośląskie58-309 Wałbrzych, Czesława Miłosza 3 lok. 1