Metody leczenia paradontozy
Nazwa paradontoza dotyczy powszechnie występujących chorób oraz stanów zapalnych tkanek przyzębia. Według specjalistów, czyli przede wszystkim lekarzy specjalizujących się w periodontologii, takie problemy mogą w różnych postaciach występować nawet u ¾ pacjentów. W większości przypadków osoby ze stanami zapalnymi tkanek przyzębia nawet o tym nie wiedzą. Takie problemy zaczynają być dostrzegalne dopiero później, gdy zauważa się pierwsze poważne ich konsekwencje. W artykule dokładniej opisujemy, co to jest paradontoza, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania chorób i stanów zapalnych tkanek przyzębia oraz na czym polega leczenie periodontologiczne.
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania paradontozy?
Paradontoza, czyli stany zapalne i choroby tkanek przyzębia najczęściej powstają na skutek zaniedbań higieny jamy ustnej przez pacjentów. Bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych przyzębia jest zawsze działanie bakterii, które żyją na powierzchni korzeni zębowych. Jeżeli więc nie podejmuje się należytych działań, które mogłyby zapobiec rozwijaniu się tych bakterii, czyli przede wszystkim nie dba się o regularne usuwanie płytki i kamienia nazębnego, wtedy jesteśmy od razu narażeni na powstawanie tego typu problemów.
Tymczasem działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie powstawaniu paradontozy są bardzo proste. Polegają one na codziennej, dokładnej higienie jamy ustnej, czyli na codziennym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów oraz na stosowaniu płynu do higieny jamy ustnej, a także na regularnym wykonywaniu wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Wpływ na powstawanie schorzeń i chorób tkanek przyzębia mogą mieć też takie elementy, jak nieprawidłowa dieta, czyli przede wszystkim spożywanie zbyt dużej ilości cukru oraz tłustych potraw i niedostarczanie do organizmu potrzebnych mu witamin i składników odżywczych, palenie tytoniu oraz picie alkoholu.
Jakie mogą być skutki paradontozy?
Skutki powstałej i niewykrytej w porę paradontozy, czyli chorób tkanek przyzębia mogą być różne i są zależne przede wszystkim od tego, w jakim stadium choroby jest pacjent.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz periodontolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:
Choroby tkanek przyzębnych, które powszechnie nazywane są paradontozą, na początku nie są tak bardzo groźne, ale z czasem mogą stać się naprawdę poważnym problemem. Pierwszymi objawami paradontozy najczęściej są np. nieświeży oddech i niecodzienny posmak w ustach oraz drobne krwawienie z dziąseł. Z czasem objawy się jednak coraz bardziej zaostrzają i stan zapalny tkanek przyzębia zaczyna mieć wpływ też na same zęby, doprowadzając do powstawania coraz głębszych kieszonek między zębami a dziąsłem oraz do cofania się dziąseł. W naprawdę ciężkich przypadkach, w których paradontoza bardzo długo nie była prawidłowo zdiagnozowania i leczona, może nawet zacząć dochodzić do powstawania zaniku kości, czyli objawu, który normalnie występuje na skutek utraty naturalnych zębów.
Na czym polega leczenie paradontozy?
Leczeniem paradontozy zajmują się lekarze, którzy specjalizują się w periodontologii oraz stomatologia zachowawcza. Sam proces leczenia paradontozy zawsze na początku polega na wyleczeniu ewentualnych skutków choroby próchnicowej zębów, na usunięciu wszystkich stwierdzonych przyczyn powstania stanów zapalnych tkanek przyzębia oraz dokładnym wyczyszczeniu zębów z zalegającej na nich płytki, oraz kamienia nazębnego. W trakcie leczenia na początku pacjent ma więc wykonywany skaling zębów, czyli zabieg, który pozwala bardzo dokładnie wyczyścić zęby, także te ich fragmenty, które są w stałym kontakcie z dziąsłem, czyli przede wszystkim głębokich kieszonek przyzębnych. Już po takim czyszczeniu stan tkanek przyzębia powinien ulec znacznej poprawie. Zęby będą bowiem idealnie czyste i uwolnione od bakterii próchnicowych.
Nieco inaczej wygląda leczenie paradontozy w bardziej zaawansowanym stadium. Wtedy bowiem nie wystarczy już tylko usunięcie przyczyn powstania stanów zapalnych tkanek przyzębia, ale konieczne jest również usunięcie ich skutków. Wśród wykonywanych w tym celu zabiegów znajdują się m.in. sterowana odbudowa tkanki kostnej oraz regeneracja tkanek przyzębia. Dokładny zakres koniecznych do przeprowadzenia w ramach leczenia paradontozy zabiegów ustali jednak periodontolog w trakcie konsultacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana