Metody luzowania zardzewiałych łączeń

Rdza może pojawić się na różnego rodzaju metalowych elementach – zarówno na blachach, profilach, jak i śrubach. Jej wystąpienie na tych ostatnich elementach jest szczególnie kłopotliwe, zwłaszcza gdy pojawia się np. po ich połączeniu z nakrętkami. Luzowanie zardzewiałych łączeń na pierwszy rzut oka wydaje się trudnym zadaniem. Na rynku są dostępne różnego rodzaju środki chemiczne. Co należy o nich wiedzieć?
Luzowanie zardzewiałych łączeń – metody
Jedną ze skutecznych metod luzowania zardzewiałych łączeń jest wykorzystanie specjalistycznych środków chemicznych, potocznie nazywanych odrdzewiaczami. Na ich wysoką skuteczność mają wpływ starannie dobrane składniki. Odpowiednio dopasowane substancje pozwalają usunąć rdzę, a tym samym zmniejszyć tarcie. Producenci oferują szeroki wybór preparatów rozpuszczających korozję, takich jak np. Remospray czy Quick Off i wiele innych. W zależności od wybranego wariantu umożliwiają poluzowanie elementów dzięki zasadzie szoku termicznego bądź też poprzez rozpuszczenie nalotu. Warto pamiętać, że nie zawierają one kwasów, stąd też są bezpieczne dla powierzchni. Dodatkowo część z nich dzięki smarowaniu zabezpiecza obszary, w których były stosowane.
Jak wybrać odpowiedni środek chemiczny?
Na rynku można znaleźć bogatą gamę preparatów do luzowania zardzewiałych łączeń. Wybór właściwego nie jest łatwy. Głównym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest składnik czynny. To on ma wpływ na działanie środka i osiągnięte efekty. Dlatego odrdzewiacz powinien być każdorazowo dopasowywany do rodzaju materiału.
Wśród głównych rodzajów środków chemicznych szczególnie popularne są odrdzewiacze wzbogacone o dwusiarczek molibdenu. Takie preparaty silnie wnikają w powierzchnię pokrytą korozją, ale też wykazują działanie ochronne – wyjaśnia ekspert z firmy MDD Polska. Dodaje, że są one polecane do usuwania rdzy z elementów, które nie mogą zostać uszkodzone.
Skuteczne działanie wykazują również kwasy. Niestety, pomimo iż dobrze usuwają korozję, negatywnie wpływają na powierzchnię – uszkadzając ją, przyśpieszają wystąpienie ponownych procesów rdzewienia. Najczęściej stosuje się je w przypadku luzowania zardzewiałych elementów, które po rozłączeniu są wymieniane na nowe.
Chcąc usunąć nalot, należy dokładnie nanieść substancję odrdzewiającą na powierzchnię. Wykonanie tej czynności jest łatwe w przypadku otworów przelotowych, gdyż wystarczy zaaplikować ją np. na gwint. Dużo trudniej jest o precyzję, gdy elementy ściśle do siebie przylegają – wówczas środek nie może dotrzeć do wnętrza, a tym samym rozpuszczenie korozji jest niemożliwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Wywóz śmieci, asenizacja
Wirga Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Andrzej Wirga
woj. opolskie49-305 Brzeg, 1 Maja 7
-
Elektrotechniczne artykuły - produkcja, hurt
Elzas PPHU Materiały Elektroinstalacyjne Andrzej Skrzypek
woj. zachodniopomorskie74-400 Dębno, Mickiewicza 13