Międzynarodowa spedycja towarów w świetle przepisów

Międzynarodowa spedycja towarów to bardzo ważny element globalnej gospodarki. Jest ona regulowana przez liczne przepisy krajowe, europejskie i międzynarodowe. Co warto wiedzieć o obowiązującym prawie? Sprawdź.
Przepisy międzynarodowe
Spedycja, najogólniej rzecz ujmując, jest to organizacja procesów transportowych oraz towarzyszących im czynności. Jednym z najważniejszych aktów prawnych dotyczących międzynarodowej spedycji towarów jest Konwencja o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, która reguluje transport morski. W przypadku transportu drogowego podobną rolę odgrywa Konwencja o międzynarodowym przewozie drogowym towarów z 1956 roku. Jeśli zaś chodzi o transport lotniczy, fundatorskim dokumentem jest Konwencja o ujednostajnieniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego. Konwencje te znacząco ułatwiają transport międzynarodowy, umożliwiają m.in. wystawianie Międzynarodowego Listu Przewozowego.
Przepisy krajowe
Jeśli chodzi o przepisy krajowe, to ważne regulacje znajdziemy w wielu ustawach, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, transporcie kolejowym, żegludze śródlądowej, przewozie towarów niebezpiecznych, prawie przewozowym czy czasie pracy kierowców. Są to niejednokrotnie bardzo skomplikowane przepisy. Z tego powodu Polska Izba Spedycji i Logistyki wydała Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, które określają prawa i obowiązki stron umowy zawartej między spedytorem a zleceniodawcą. Warto jednak pamiętać, że przepisy krajowe obowiązują nas również w przypadku międzynarodowej spedycji towarów. Gdy jednak organizujemy taki transport, musimy również wziąć pod uwagę przepisy w kraju docelowym, szczególnie gdy znajduje się poza UE.
Jak załatwić formalności?
Jeśli chcemy zorganizować transport międzynarodowy, warto skorzystać z usług doświadczonego spedytora, który nie tylko pomoże dopełnić wszelkich formalności, ale także zapewni realizację różnych innych zadań, np. międzynarodowej konfekcji towarów. Takie usługi oferuje m.in. firma A&Z Transport-Logistyka. Spedytor pomoże skompletować wszystkie wymagane dokumenty i pozwolenia oraz zapewni ubezpieczenie przewożonego towaru. Wybierając przedsiębiorstwo, któremu zlecimy przewóz, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ono odpowiednie licencje. Pracownicy takich firm powinni także dobrze orientować się w specyfice kraju docelowego i znać języki obce. Dzięki temu będą oni w stanie wykonać zlecenie, nawet gdy pojawią się komplikacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów
Auto Centrum Widok Piotr Młodzianowski
woj. małopolskie30-149 Kraków, Balicka 100
-
Samochody - monitorowanie pojazdów
Gannet Guard Systems S.A.
woj. mazowieckie02-781 Warszawa, rtm. Pileckiego 63
-
-