Mozaiki podłogowe i ścienne – aranżacja wnętrz
Jest wiele sposobów na to, aby uatrakcyjnić wygląd wnętrz. Niektórzy decydują się na nietypowe meble, inni stawiają na nowoczesne dekoracje albo eksperymentują ze światłami. Jednak w niektórych pomieszczeniach trudno wykonywać takie zabiegi. Są nimi np. kuchnia i łazienka, gdzie dodatkowe meble raczej nie sprawdzą się najlepiej. Jak zatem w sprytny sposób urozmaicić wygląd tych pomieszczeń?
Co to jest mozaika?
Termin mozaika jest powszechnie znany i oznacza dekorację utworzoną według wzoru za pomocą mniejszych elementów. Mogą być one zrobione ze szkła, kamyczków lub ceramiki. Mają zatem różną fakturę. Poza tym, mozaika składa się zazwyczaj z elementów w różnych kolorach. Stosuje się ją do dekoracji ścian i podłóg, we współczesnym budownictwie najczęściej w kuchniach i łazienkach. Elementy mozaiki to nie tylko kwadraty i prostokąty. Mają też wiele innych kształtów. Ale nawet z tych dwóch podstawowych da się tworzyć niesamowite wzory, a nawet obrazy, które sprawią, że każde pomieszczenie nabierze charakteru.
Mozaiki w łazienkach
Łazienka to jedno z miejsc, gdzie mozaika świetnie się sprawdzi. Poleca się ją szczególnie do małych pomieszczeń, ponieważ wpływa ona na optyczne powiększenie przestrzeni. Mozaiki wykonuje się głównie z elementów kwadratowych, ale inne kształty też mogą się pięknie prezentować. Co ciekawe, niektórzy decydują się nawet na płytki postarzane.
Materiał, kolor i ułożenie mozaiki odgrywa ważną rolę podczas aranżowania łazienki w konkretnym stylu. Bardzo ciekawą opcją są płytki heksagonalne. Są to ceramiczne sześciokąty, które świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnej mozaiki.
Jak wyjaśnia pracownik firmy Imex Top 32: dostępne są w wersji klasycznej gładkiej w neutralnych kolorach, jak również w bogatej kolorystyce w połączeniu z oryginalnymi strukturami. Pozwalają na tworzenie powtarzających się wzorów przestrzennych lub chaotycznego patchworku. Płytki heksagonalne układa się równie łatwo, co kwadratową mozaikę, a efekt może być zdumiewający.
Mozaiki w kuchniach
Ułożenie mozaiki to rozwiązanie, które sprawdzi się również w kuchni. Płytkami można wypełnić zarówno ściany, jak i podłogi, chociaż to rzadziej spotykane rozwiązanie.
Mozaika, ze względu na swoje małe elementy, świetnie nada się do wykończenia zaokrąglonych fragmentów. Warto dobrać kształt i kolor płytek do stylu kuchni – tak, aby to połączenie było jak najbardziej korzystne. Umiejętnie stworzona mozaika może odmienić oblicze kuchni, a także mocno urozmaicić jej wygląd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana