Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic?

Rozdzielnice elektryczne są dobrym rozwiązaniem, gdy konieczne staje się wyposażenie domu wielorodzinnego lub zakładu przemysłowego w dodatkowe zasilanie w energię elektryczną. Ich prefabrykacja pozwala na dobranie zasilania o pożądanej mocy obliczeniowej, a także o optymalnych parametrach dostosowanych możliwości technicznych sieci niskiego napięcia zlokalizowanych w najbliższej okolicy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat!
Budowa prefabrykowanych rozdzielnic
Prefabrykowane rozdzielnice obejmują kilka elementów. Są to przede wszystkim:
- obwody – na panelach elektrycznych zamieszczane są przełączniki, które mają przerywać lub przełączać przepływ obwodu,
- sterownica – jej rolą jest sterowanie energią elektryczną docierającą do danego urządzenia,
- szyny – wytwarzane z miedzi lub aluminium.
Jak podkreślają specjaliści firmy Centrum Projekt, rozdzielnice obejmują liczne urządzenia i podzespoły. Mają za zadanie sterować siecią elektryczną, regulować jej pracę i prowadzić zautomatyzowane pomiary. Ich ważnymi funkcjami są łączenie, przerywanie oraz rozdzielanie obwodów elektrycznych. Wykonane profesjonalnie, zapewniają sprawne, bezawaryjne, bezpieczne oraz nieprzerwane korzystanie z prądu w domu mieszkalnym, punkcie handlowym, hotelu, biurowcu i obiektach gospodarczych.
Etapy prefabrykacji rozdzielni
Prefabrykacja rozdzielnic oraz ich montaż są kwestią indywidualną. Wynika to z konieczności przeprowadzenia pewnych usprawnień w obiekcie i uwzględnienia jego warunków technicznych. Na ogół proces ten przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest dokładne poznanie potrzeb użytkownika oraz budżetu przeznaczonego na instalację. W wielu przypadkach dokonuje się wizji lokalnej oraz weryfikacji dokumentacji architektonicznej obiektu. Dokładne dane służą przygotowaniu koncepcji i ostatecznego projektu wykonawczego.
Kolejnym krokiem jest wykonanie montażu określonych elementów na szynie, na której znajdują się już aparatura i listwy. Przygotowuje się połączenia pomiędzy zainstalowanym sprzętem. Konieczne jest również zamontowanie urządzeń elektrycznych, zgodnie z wytycznymi zawartymi w realizowanym projekcie.
Na koniec przeprowadza się połączenia w ramach systemu oraz badanie kontrolne. Ma ono zweryfikować zgodność, jakość wydajność oraz aranżację rozdzielni.
Zaprojektowanie sieci elektrycznej wymaga zastosowania wysokiej jakości, sprawdzonych rozdzielnic, które będą odpowiednie dla określonego budynku i wszystkich użytkowników. System taki gwarantuje bezpieczeństwo i energooszczędność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Ekspertyzy, wdrożenia techniczne
Twierdza Pracownia Projektowo-Budowlana Tomasz Bober
woj. śląskie41-209 Sosnowiec, Wysoka 21 lok. 17
-
-