Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?
![Na czym polega recykling tworzyw sztucznych? Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-130228-4834-na-czym-polega-recykling-tworzyw-sztucznych.jpg)
Recykling jest jedną z metod, mających na celu ochronę środowiska naturalnego. W procesie recyklingu dokonuje się systematycznej organizacji obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Dzięki temu ogranicza się zużycie surowców naturalnych, zmniejsza ilość odpadów oraz zwiększa ponowne wykorzystane materiałów odpadowych. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega recykling tworzyw sztucznych.
Tworzywa sztuczne – definicja
Nim przejdziemy do opisu procesu recyklingu tworzyw sztucznych, wyjaśnimy czym dokładnie są tworzywa sztuczne. Powszechne utożsamianie tych materiałów jedynie z plastikiem jest bowiem błędne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy zajmującej się recyklingiem surowców wtórnych Recykler ze Szczecina:Tworzywa sztuczne to materiały wykonane z syntetycznych polimerów, nie występujących w sposób naturalny w przyrodzie. Powszechnie wykorzystywane przez wzgląd na swoje właściwości takie jak odporność na uszkodzenia i niski koszt produkcji. Proces biodegradacji tworzyw sztucznych jest bardzo długi, stąd z uwagi na ekologię, proces recyklingu w ich przypadku jest konieczny.
Recykling tworzyw sztucznych
Proces recyklingu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to recykling surowcowy, który odbywa się ze zmianą struktury chemicznej tworzyw, które są mu poddawane. Recykling surowcowy przeprowadzany jest z wykorzystaniem rozpuszczalników chemicznych. W zależności od substancji, która pełni rolę rozpuszczalnika wyróżniamy procesy recyklingu takie jak glikoza, metanoliza czy hydroliza. Recykling surowcowy może być również przeprowadzany przy wykorzystaniu temperatury. Wówczas wyróżniamy rozkład beztlenowy, czyli proces priolizy, rozkład gazowy, czyli proces zgazowania oraz rozkład wodorowy, czyli hydrokraking. W procesie recyklingu surowcowego uzyskuje się m.in. węglowodory, które wykorzystywane są z powodzeniem jako paliwo w przemyśle oraz jako surowiec. Uzyskuje się w nim również tzw. żywice poliestrowe, które służą do produkcji lakierów oraz farb. A otrzymuje się je z recyklingu butelek PET. W drugim rodzaju procesu recyklingu, którym jest recykling materiałowy, odzyskiwanie przebiega bez zmian struktury chemicznej tworzyw. Recykling materiałowy inaczej nazywany jest mechanicznym, gdyż polega on na mechanicznym rozdrabnianiu odpadów. W efekcie powstaje materiał zwany regranulatem bądź recyklatem. Regranulat uzyskiwany jest najczęściej z procesu recyklingu butelek oraz opakowań foliowych.Surowce wtórne
Materiały uzyskiwane w procesie recyklingu tworzysz sztucznych określamy mianem surowców wtórnych. Surowce wtórne świetnie sprawdzają się jako materiał do produkcji worków na śmieci, elementów wykorzystywanych przy budowie aut, mebli ogrodowych, długopisów, płyt termoizolacyjnych, doniczek, wiader, kanistrów itd. Recykling tworzyw sztucznych jest niezwykle ważnym procesem. Umożliwia skuteczną ochronę środowiska oraz pozytywnie wpływa na ekonomię w procesach produkcyjnych. Dlatego pamiętajmy o tym, aby w odpowiedni sposób pozbywać się odpadów. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Akumulatory, baterie
AkuSpec Cezary Czupryński
woj. świętokrzyskie25-516 Kielce, al. IX Wieków Kielc 33A