Na czym polega serologia grup krwi

Serologia zajmuje się badaniem przeciwciał i antygenów, które wytwarzane są w obrębie układu odpornościowego, mającego chronić organizm przed patogenami i nie dopuszczać do rozwoju choroby. Sprawdźcie, na czym dokładnie polega serologia grup krwi i do czego jest wykorzystywana.
Czym jest serologia?
Serologia jest działem immunologii zajmującym się badaniem układu immunologicznego oraz chorób zaburzających jego działanie.Serologia ogranicza się do krwi oraz krążących w niej antygenów i przeciwciał. Jej najważniejszym i podstawowym zadaniem jest badanie zachodzących między nimi interakcji. Wiedza ta ma ogromne znaczenie podczas diagnostyki i leczenia chorób zakaźnych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Medyczne ENDO-MED.Przeciwciała są specyficznymi białkami, których produkcja jest aktywowana przez układ immunologiczny, a których wytwarzanie w organizmie ma miejsce wtedy, gdy pojawi się groźny dla niego patogen (mają go unieszkodliwić). Przeciwciała różnią się między sobą typem, budową i sposobem działania. Część z nich jest stale obecna, np. w surowicy krwi, podczas gdy pozostałe pojawiają się tylko wtedy, gdy w organizmie pojawia się określony antygen. Jeśli chodzi natomiast o antygeny, to są one cząsteczkami wirusów, bakterii lub grzybów, a ich pojawienie się w organizmie i wykrycie przez układ immunologiczny aktywuje produkcję określonego przeciwciała.
Na czym polega badanie serologiczne?
Wykonanie badania serologicznego ma na celu sprawdzenie, co sprowokowało pojawienie się konkretnego przeciwciała w surowicy krwi. Przeprowadza się je szczególnie:- podczas diagnozowania infekcji, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym oraz grzybiczym (dzięki serologii rozpoznanie przeciwnika i wprowadzenie odpowiedniego leczenia jest to wiele prostsze i szybsze),
- przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Hashimoto oraz reumatoidalnego zapalenia stawów,
- diagnozowaniu alergii,
- przy podejrzeniu tzw. konfliktu serologicznego, gdy przeciwciała matki zaczynają zwalczać czerwone krwinki nienarodzonego jeszcze dziecka, dzieje się tak, kiedy matka ma współczynnik Rh(-) a dziecko - RH(+).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Medycyna naturalna
Tunga Gabinet Odnowy Biologicznej Andrzej Lepka
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Armii Krajowej 29 lok. 11-12
-
Psychoterapia
Specjalistyczny Ośrodek Terapeutyczny Terapia Stare Juchy Sp. z o.o.
woj. warmińsko-mazurskie19-330 Stare Juchy, Sportowa 2