Na czym polega tzw. eco-driving?

Rynek paliw coraz bardziej zaskakuje kierowców i zmusza do wprowadzania strategii minimalizujących spalanie benzyny. Jest to tym bardziej istotne, że jednocześnie zwiększa się liczba aut przypadających na jedno gospodarstwo domowe, a trasy pokonywane przez kierowców stają się coraz dłuższe. Taki stan rzeczy nie sprzyja temu, aby sytuacja na drogach była bezpieczna, a środowisko mniej obciążone spalinami.
Korzyści z eco drivigu i jego zasady
Eco-driving można tłumaczyć jako ekonomiczną lub ekologiczną jazdę. W tym przypadku oba te pojęcia mogą się łączyć, ponieważ podejście to zakłada możliwie najszybsze i najbezpieczniejsze pokonanie określonej trasy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia paliwa. Dzięki temu korzystanie z samochodu staje się nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także bezpieczne dla innych uczestników ruchu. Z tego powodu coraz więcej kierowców, ale też firm transportowych korzysta z rozwiązań umożliwiających wprowadzenie eco-drivingu w życie. Coraz więcej ośrodków szkolenia kierowców takich jak Lider włącza jego elementy do swoich kursów.
Płynna i spokojna jazda na niskich obrotach – tajemnica eco-drivingu
Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia paliwa jest opanowanie płynnej, spokojnej jazdy. Opiera się ona m.in. na unikaniu ostrego hamowania i nagłych przyspieszeń. Pozwala także na utrzymaniu pracy silnika na niższych obrotach, przy których auto zużywa mniej paliwa. Gwałtowna i rwana jazda nie sprzyja także bezpieczeństwu na drodze i nadmiernie eksploatuje m.in. układ hamulcowy. Warto też zwracać uwagę na moment zmiany biegu w aucie podczas przyspieszania. Powinna następować ona najpóźniej przy osiągnięciu 2500 obrotów na minutę w silniku benzynowym, a w silniku Diesla nie powinna przekraczać 2000 obrotów.
Sztuka prawidłowego hamowania
Nagłe hamowanie nie sprzyja bezpieczeństwu ani nie wpływa pozytywnie na spalanie paliwa. Dlatego warto opanować sztukę hamowania z wykorzystaniem redukcji biegu i stopniowym puszczaniem sprzęgła. Tuż przed zatrzymaniem auta, należy docisnąć sprzęgło do końca, aby uniknąć zgaszenia silnika. Taka technika hamowania pozwala ograniczyć pracę wtryskiwaczy, ale zmniejsza także zużywanie się klocków hamulcowych. Sprawdza się ona w szczególności przy jeździe po górzystym terenie. Na szkoleniach dla kierowców wiele mówi się także o kontrolowaniu sytuacji na drodze i korzystaniu z nawigacji GPS, które pozwalają na unikanie niebezpiecznych sytuacji na drodze, a przez to uczą bycia bardziej świadomym uczestnikiem ruchu drogowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Podnośniki, transportery
Euro-Mont Usługi Sprzętem Specjalistycznym Podnośniki Koszowe Usługi Dźwigowe
woj. podlaskie18-400 Stare Kupiski, Miodowa 26
-
-