Opóźniony rozwój mowy. Terapia i diagnostyka logopedyczna

Zespół opóźnienia rozwoju mowy czynnej wśród dzieci przedszkolnych występuje stosunkowo często. Nierozpoznanie jego objawów, a co za tym idzie brak odpowiedniej diagnozy oraz terapii, naraża dzieci, dotknięte zespołem ORM, na niewłaściwe traktowanie ze strony otoczenia i w konsekwencji silny stres psychiczny oraz zaburzenia wtórne na przykład jąkanie się czy też późniejsze trudności edukacyjne. Przeczytaj i sprawdź, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.
Opóźniony rozwój mowy – definicja
Kiedy możemy mówić o wystąpieniu zespołu ORM? Otóż z opóźnionym rozwojem mowy mamy do czynienia wtedy, gdy kształtowanie się mowy we wszystkich lub w niektórych jej aspektach przebiega niezgodnie z normą, przewidzianą dla danej grupy wiekowej. My – jako rodzice i opiekunowie – nie musimy znać tych norm. Wystarczy, że szybko zareagujemy, kiedy zaobserwujemy jakieś nieprawidłowości.Dlaczego szybka diagnoza ORM jest taka ważna?
Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, logopeda z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LAR-MED w Żywcu:Aby prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, człowiek potrzebuje możliwości kontaktu z innymi ludźmi. Kontakt ten umożliwia nam mowa. Dzieci uczą się mówić podczas słuchania i obserwowania otaczających je osób. Mowa daje dziecku także możliwość wyrażania swoich potrzeb oraz dzielenia się swoimi przeżyciami. Ograniczenie tych możliwości zaś znacznie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Wywołuje ono bowiem w dziecku silne napięcia emocjonalne. Brak zdolności do właściwego komunikowania się może również mocno zachwiać jego poczuciem bezpieczeństwa, a nawet wpłynąć na utratę zaufania do najbliższych.Jak widać konsekwencje zaniedbania objawów zespołu ORM mogą być bardzo poważne. Dlatego też tak istotne jest, abyśmy pozostali czujni i obserwowali nasze pociechy, a w sytuacji problemów komunikacyjnych jak najszybciej zgłosili się do specjalistów po fachową pomoc. Nie lekceważmy również spostrzeżeń opiekunów i wychowawców w przedszkolu.
Diagnoza logopedyczna i terapia
Po zaobserwowaniu nieprawidłowości w sposobie komunikowania się naszego dziecka bądź w przypadku braku komunikacji, należy jak najszybciej udać się na wizytę do logopedy. Specjalista przeprowadzi z nami dokładny wywiad, a następnie – na podstawie wnikliwej obserwacji i odpowiednich badań – zdiagnozuje nasze dziecko. W kolejnym etapie ustali indywidualny plan terapeutyczny i zacznie jego systematyczną realizację.O czym warto pamiętać w trakcie trwania procesu terapeutycznego naszego dziecka?
Podczas procesu terapii pamiętajmy o tym, że postawienie właściwej diagnozy, a następnie dobór odpowiednich kroków terapeutycznych wymaga czasu. Musimy więc zachować cierpliwość i wspierać naszego malucha na każdym z etapów leczenia. Pamiętajmy również o tym, że na efekty terapii także będziemy musieli poczekać. Ile? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się bowiem w swoim tempie i czas terapii ustalany jest indywidualnie. Podobnie jak metody i narzędzia pracy terapeutycznej. Proces terapeutyczny dziecka może być i dla nas trudnym czasem. To naturalne zjawisko. W razie potrzeby nie bójmy się sami sięgać po wsparcie w tych ciężkich dla nas sytuacjach. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lekarze - rentgenowskie pracownie
Profim Mariusz Filar
woj. pomorskie80-243 Gdańsk, Dmowskiego 3 lok. 1
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Truteks Tomasz Ziemiński
woj. warmińsko-mazurskie10-275 Olsztyn, Moniuszki 16
-
Pralnie, farbiarnie
Luna Pralnia Chemiczna Małgorzata Wolska
woj. mazowieckie01-865 Warszawa, Broniewskiego 59a
-