Pochylnie dla niepełnosprawnych. Gdzie powinny być obecne?

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz starszych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednym z przejawów tego zjawiska jest usprawnianie infrastruktury miejskiej w takim sposób, by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich miały swobodny dostęp do budynków i innych miejsc. Osiąga się to między innymi przez stosowanie specjalnych pochylni. Gdzie powinno się stosować takie rozwiązanie?
Czym jest pochylnia?
Pochylnią nazywamy konstrukcję łączącą dwie kondygnację budynku lub jedną z kondygnacji z poziomem gruntu w taki sposób, by możliwe było przemieszczanie się między nimi na wózku inwalidzkich bez konieczności podnoszenia go.
- Stosunkowo niskie nachylenie powierzchni pochylni powoduje, że osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku mogą wjechać i zjechać po niej o własnych siłach – mówi przedstawiciel firmy Rapmet
Wymiary, parametry oraz technologię wykonania pochylni regulują między innymi przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Gdzie powinno montować się pochylnie?
Usytuowanie pochylni w budynku również regulowane jest przez przepisy zawarte we wspomnianym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf 55 rozdziału I w dziale III „Budynki i pomieszczenia” czytamy m.in., że:
- „W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażanym w dźwigi należy wykonać pochylnię lub zainstalować odpowiednie urządzenie techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnej zawierającej stanowiska postojowe dla samochodów osobowych.”
- „W niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagającym wyposażenia w dźwigi, o których mowa w § 54 ust. 1, należy zainstalować urządzenia techniczne zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których mogą korzystać. Nie dotyczy to budynków zamieszkania zbiorowego na terenach zamkniętych.”
A zatem pochylnie powinny być zainstalowane:
- W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w których pierwsza kondygnacja znajduje się powyżej poziomu gruntu i które nie posiadają innych urządzeń zapewniających dostęp do kondygnacji.
- W budynkach publicznych, takich jak urzędy, szkoły, przychodnie i szpitale, w których również wejście na pierwszą kondygnację znajduje się nad poziomem gruntu.
- W parkingach podziemnych
Należy zwrócić uwagę, że pochylnie powinny być stosowane wszędzie tak, gdzie nie ma możliwości zastosowania dźwigów dla osób niepełnosprawnych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Komputery - usługi
Biuro Usług Informatycznych Shift P. Bielak, M. Pełeński sp.j.
woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Ku Studzionkom 12
-
Energia - odnawialna
Brilliant Finish Sp. z o.o.
woj. śląskie41-103 Siemianowice Śląskie, Krupanka 83
-
Domofony, wideodomofony
Impuls P.W. Tadeusz Piłkowski
woj. mazowieckie01-114 Warszawa, Traktorzystki 1 B