Podstawowe formaty wydruków
Wydruki można realizować w wielu formatach, a najbardziej renomowane drukarnie są w stanie zaoferować w tym względzie wiele rozwiązań. Klienci często gubią się w dostępnych opcjach, co jest zupełnie zrozumiałe, bo jest ich bardzo dużo i mają zróżnicowane oznaczenia literowe i cyfrowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Który format wybrać?
Format wydruku – czyli co takiego?
Format to, innymi słowy, parametry długości i szerokości przedstawione w jednostkach miary metrycznej, odnoszące się do arkusza papieru przeznaczonego do druku. Natomiast rozmiar finalnego produktu postrzegany jest jako iloczyn długości i szerokości stron bloku wkładu. W poligrafii jest to pierwszy i podstawowy wyznacznik tego, jaki produkt klient chce otrzymać.
Normy formatów dla arkusza papieru
Format zawsze jest ujednolicony, co oznacza, że nie ma znaczenia, w jakiej drukarni wykonuje się zlecenie – wszędzie dane parametry, oznaczone właśnie poprzez format, są jednakowe.
W Polsce oraz w innych krajach europejskich do druku wykorzystywane są arkusze o formatach określonych przez międzynarodową normę ISO 216: A, B i C. W każdej z tych grup wyróżnia się dziesięć wielkości formatów podawanych w milimetrach. Występują oznaczenia podstawowe, takie jak A4, oraz oznaczenia powiększone typu A4+. Różnica między nimi jest taka, że ten drugi jest większy o kilka milimetrów.
Najpopularniejszy format, czyli grupa A
Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z arkuszami papieru w formacie A. Są one przeznaczone do druku niewielkich wydawnictw, takich jak książki, czasopisma, broszury czy ulotki.
Poniżej zamieszczono oznaczenia podstawowego formatu A (bez oznaczeń powiększonych „+”), wraz z rozmiarami podanymi w milimetrach.
A0: 841×1189.
A1: 594×841.
A2: 420×594.
A3: 297×420.
A4: 210×297.
A5: 148×210.
A6: 105×148.
Po takie wydruki najczęściej zgłaszają się klienci indywidualni. Tego typu usługi świadczą drukarnie takie jak Anex z Wrocławia. Przeważnie można zamówić dowolną ilość kopii danego materiału.
Format B – głównie na potrzeby biznesowe
Poza formatem A klienci decydują się także na wykorzystanie papieru w formacie B o bardzo szerokim zastosowaniu.
Do najchętniej wybieranych rozwiązań należą wydruki arkuszy w formacie B5, które zwykle wykorzystuje się do tworzenia książkowych kalendarzy czy terminarzy, także tych z logo i nazwą danego przedsiębiorstwa. Tak więc na produkty B5 i pokrewne częściej stawiają odbiorcy biznesowi, którzy poszukują nośników dla własnych lub zlecanych wydawnictw.
Poniżej zamieszczono oznaczenia podstawowego formatu B (bez oznaczeń powiększonych „+”), wraz z rozmiarami podanymi w milimetrach.
B0: 1000×1414.
B1: 707×1000.
B2: 500×707.
B3: 353×500.
B4: 250×353.
B5: 176×250.
B6: 125×176.
Ciekawostką jest, że dawniej arkusze w formacie B były w drukarstwie formatami roboczymi, ponieważ miały technologiczne marginesy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana