Podstawowe narzędzia ręczne do warsztatu

Zestaw narzędzi przyda się nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również w przydomowym garażu, gdzie we własnym zakresie wykonamy drobne naprawy. Absolutną podstawą są tutaj pewne narzędzia ręczne, która nie będą wymagać zasilenia i których będziemy mogli użyć zawsze i wszędzie. Oto kilka z nich, bez których nie obędzie się ani żaden profesjonalista, ani amator.
Młotek
Młotki raczej kojarzą nam się z prostotą, jednak wachlarz dostępnych rozwiązań i modeli jest bardzo szeroki. Typowym, najczęściej spotykanym modelem jest młotek ślusarski, którego głowa z jednej strony jest ścięta w charakterystyczny klin – używany jest on przede wszystkim do wbijania gwoździ, kołków oraz do prac blacharskich. Na rynku znajdziemy również młotki brukarskie, stolarskie, murarskie, rzeźbiarskie – w zależności od swojego rodzaju i przeznaczenia wykonywane są one z wytrzymałej, hartowanej stali, gumy lub drewna.
- Wybierając młotek, musimy zastanowić się, jakie będzie jego najczęstsze zastosowanie, a także uwzględnić jego wagę – radzi przedstawiciel firmy RG Narzędzia - Na początek zaleca się kupić dwa młotki o jak największej różnicy wagowej. Lżejszy posłuży nam przy pracach wymagających większej precyzji, cięższy sprawdzi się tam, gdzie potrzeba kilku mocniejszych uderzeń.
Wkrętaki
Powszechnie nazywane również śrubokrętami – jak sama ich nazwa wskazuje, służą do wkręcania wkrętów, kołków etc. Główną różnicą między nimi jest kształt i wielkość końcówek – to właśnie od tych parametrów zależy, że wkrętak sprawdzi się do wkręcenie danego rodzaju elementu. W dzisiejszych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem są wkrętaki z wymiennymi końcówkami. Zestaw składający się z uchwytu i kompletu końcówek o różnej wielkości i kształcie zajmuje dużo mniej miejsca, niż wiele niewymienialnych wkrętaków.
Klucze
Są niezbędne do montażu wszelkiego rodzaju śrub i śrubek. Klucze to jedna z najbardziej rozbudowanych kategorii narzędzi. Poza typowymi kluczami płaskimi znajdziemy wśród nich również klucze imbusowe (potocznie nazywane również kluczami ampulowymi), nasadowe oraz najbardziej skomplikowane i najbardziej uniwersalne klucze nastawne – francuskie i szwedzkie. W dobrze wyposażonym warsztacie nie może zabraknąć żadnego z tych rodzajów kluczy – im większy ich wybór, tym większe nasze możliwości pracy.
Inne narzędzia
Poza wymienionymi akcesoriami, w dobrym, prawidłowo wyposażonym warsztacie nie powinno zabraknąć również innych sprzętów. Przydatne będą między innymi różnego rodzaju narzędzia ręczne do cięcia – noże nożyce, piły, piłki – pilniki, a także szczypce, chwytaki i kombinerki, którymi możemy pewnie złapać dany element.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Ubezpieczenia
Mucowski Centrum Ubezpieczeniowe
woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, Głowackiego 30 lok. 8
-
Hafciarstwo - usługi
Zakład Aktywności Zawodowej Fundacji Nadzieja-Dzieci Usługi Hafciarskie
woj. śląskie41-800 Zabrze, dr Hagera 6a