Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Bramy garażowe są ważnymi elementami budynku i pełnią wiele kluczowych funkcji. Chronią mienie mieszkańców bądź użytkowników obiektu, podnoszą też jego estetykę. Wysokiej jakości brama dodatkowo zabezpiecza garaż przed utratą ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele modeli konstrukcji. Wybierając właściwy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na aspekt funkcjonalności. Dowiedz się, jak może otwierać się brama garażowa!
Bramy otwierane wertykalnie
Bramy otwierane wertykalne unoszą się ku górze, dzięki czemu można zaoszczędzić miejsce przed i wewnątrz garażu. Pozwala to na parkowanie samochodu bezpośrednio przed bramą. Te konstrukcje są wysoce odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Są polecane w przypadku garaży ocieplanych, zwykle bowiem zapewniają doskonałą izolację. Mogą być sterowane ręcznie lub automatem elektrycznym.
Bramy garażowe otwierane w pionie to przede wszystkim:
bramy segmentowe górne – zbudowane z segmentów, połączonych zawiasami. Poruszają się po prowadnicach i chowają pod sufitem bądź za nadprożem,
bramy rolowane – zwijają się w rulon jak roleta,
bramy uchylne – bramy są unoszone i umiejscowione pod sufitem, zrównoważenie ciężaru jest możliwe dzięki mechanizmowi przeciwwagi,
bramy teleskopowe – poszczególne segmenty chowają się jeden w drugi,
bramy szybkobieżne – spotykane na ogół w obiektach magazynowych, działają podobnie jak bramy rolowane.
Bramy otwierane horyzontalnie
Bramy otwierane poziomo poruszają się… w poziomie. Zwykle są stosowane jako nowoczesny element obiektu. Jak wskazują specjaliści firmy Okno Serwis, w grupie tej wymienić można:
bramy harmonijkowe – przęsła bramy przesuwają się na bok po prowadnicach,
bramy przesuwne – w lewą lub prawą stronę przesuwa się całe skrzydło,
bramy rozwierane dwuskrzydłowe – oba skrzydła otwierają się jak wrota.
Bramy rozwierane przesuwają skrzydła nad powierzchnią ziemi. W konstrukcjach przesuwnych stosuje się szyny, które pozwalają na ich przesuwanie. Konieczne jest ich regularne oczyszczanie. Przeciwnym razie bardzo łatwo doprowadzić do unieruchomienia skrzydła i do uszkodzenia rolki. Odpowiednio dobrana prowadnica utrzymuje skrzydło w pionowej pozycji i zapewnia płynność ruchu. Bramy samonośne wymagają zapewnienia większej ilości miejsca. Wynika to z konieczności zamieszczenia przeciwwagi.
Bramy samonośne z pewnością są mniej kłopotliwym rozwiązaniem niż szynowe. Warto pamiętać, że w okresie zimowym skrzydło takiej bramy może być narażone na zamarznięcie. Skutkiem jest przyblokowanie systemu, czemu warto zapobiegać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne
Montownia Szczepan Papliński
woj. lubelskie20-137 Lublin, Koryznowej 2B lok. 56
-
-