Rentgen zęba w diagnostyce stomatologicznej

Rentgen zębów to prześwietlenie, które często wykorzystywane jest w diagnostyce schorzeń stomatologicznych. RTG zęba umożliwia m.in. zaplanowanie leczenia, w tym leczenia kanałowego, protetycznego i ortodontycznego. Badanie RTG zębów może być pantomograficzne, punktowe i cefalometryczne. Dowiedz się, na czym konkretnie polega, jak przebiega i czy jest bolesne.
Jak przebiega badanie RTG zębów?
Badanie RTG zębów wykonywane jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia wytwarzające promienie X. Chociaż dawka promieniowania użyta podczas badania jest niewielka, to w niektórych gabinetach stosuje się specjalistyczny fartuch, który minimalizuje ich negatywne działanie. Przebieg badania zależny jest od rodzaju RTG zębów. Badanie pantomograficzne odbywa się w pozycji siedzącej i zaliczane jest do badań zewnątrzustnych. W jego trakcie maszyna krąży wokół głowy pacjenta, wykonując zdjęcia rentgenowskie nie tylko szczęki, ale także żuchwy, zatok, stawów itd. Innym, podobnym badaniem zewnątrzustnym jest cefalogram, który wykorzystuje przystawkę do aparatu pantomograficznego. W jego trakcie głowa pacjenta zostaje unieruchomiona przy pomocy specjalnych uchwytów na nos i uszy, a następnie urządzenie wykonuje zdjęcie RTG. Z kolei, inny przebieg mają zdjęcia wewnątrzustne, najczęściej punktowe. Polegają na umieszczeniu na zębie lub zębach (od 1 do 4) kliszy, którą pacjent zazwyczaj przytrzymuje samodzielnie, a następnie wykonaniu zdjęcia urządzeniem znajdującym się na zewnątrz. Tego typu rentgen zęba może być wykonany także jako zdjęcie zgryzowe, co w praktyce oznacza, że kliszę umieszcza się w całej jamie ustnej. Zdjęcie RTG zębów to badanie krótkie i bezbolesne, a jego efekt zazwyczaj dostępny jest zaraz po wykonaniu badania.
Rentgen zębów – co jeszcze warto wiedzieć o badaniu?
– Warto mieć świadomość, że chociaż promieniowanie nie jest obojętne dla ludzkiego zdrowia, to jednak podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego w gabinecie stomatologa, dawki promieniowania są na tyle niewielkie, że praktycznie są nieszkodliwe dla człowieka – podkreśla specjalista z Medident z Barczewa.
Ponadto, chociaż dla wielu osób zdjęcie RTG zębów może wydawać się błahym badaniem, to jest ono bardzo ważne i skutecznie potrafi wykryć np. próchnicę, obecność zębów zatrzymanych, zmiany nowotworowe, torbiele i wiele innych.
Mimo wielu zalet badania RTG nie można go wykonywać u kobiet w ciąży, a także dzieci poniżej 5. roku życia. Nie zaleca się także przeprowadzania go u kobiet w trakcie miesiączki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Abapest zakład deratyzacji dezynsekcji i dezynfekcji Marian Michał Petelczyc
woj. mazowieckie01-793 Warszawa, Rydygiera 13 lok. 112
-
Lekarze - psychiatrzy
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Medycyna estetyczna
Ambasada Piękna Salon Mody i Urody&Spa Bożena Klos
woj. śląskie44-210 Rybnik, Dąbrówki 3B