Rodzaje tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykonuje się z nich przedmioty codziennego użytku, meble, elementy konstrukcyjne maszyn i wiele innych. Tworzywa sztuczne swoją nazwę zawdzięczają procesowi ich uzyskiwania, są bowiem sztucznie wytwarzane przez człowieka. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tworzyw sztucznych i gdzie się je wykorzystuje?
Poliamid
Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach termicznych oraz dużej odporności na działanie wielu związków chemicznych i korodujących. Poliamid posiada wysoką temperaturę topnienia wynoszącą 255 stopni Celsjusza. Jest to także tworzywo odporne na rozciąganie się oraz ścieranie. Posiada także mały współczynnik tarcia. Jest jednak mało odporny na działanie wilgoci, którą pochłania, dlatego nie może być użytkowany w bezpośrednim kontakcie z wodą. Poliamid jest wykorzystywany przy produkcji m.in. prowadnic, wentylatorów i kratek wentylacyjnych, elementów meblowych, sprzętu sportowego, łożysk i kół zębatych. Dystrybucją poliamidu i innych tworzyw sztucznych zajmują się wyspecjalizowane firmy, np. poznańskie przedsiębiorstwo Boral.
Polietylen
Polietylen to materiał, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami ślizgowymi oraz posiada niewielką ścieralność. Jest przy tym odporny na korozję naprężeniową, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany w przemyśle spożywczym, rozlewniczym czy magazynowym. Posiada atest PZH, dzięki któremu może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Polietylen nie wchłania także wody oraz jest tworzywem odpornym na działanie środków chemicznych. W sprzedaży dostępne są także gatunki polietylenu, które dodatkowo posiadają właściwości antystatyczne i izolacyjne. Tworzywo to wykorzystywane jest do produkcji kół zębatych, uchwytów kabli, uszczelek, zaworów itp.
Poliwęglan
Jest to poliester kwasu węglowego. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne nawet po poddaniu wysokim temperaturom. Jest tworzywem odpornym na działanie środków chemicznych oraz odpornym na procesy ścierne. Posiada dużą rezystencję elektryczną. Łatwo zgina się go nawet na zimno. Poliwęglan dodatkowo jest także materiałem, który może mieć bezpośrednią styczność z produktami żywnościowymi. Jest wykorzystywany do produkcji części do maszyn, aparatury chemicznej, osłon do urządzeń służących do pomiarów, a także sprzętu oświetleniowego.
Plexi
Plexi jest materiałem bardzo często spotykanym z uwagi na swoje właściwości pozwalające na formowanie go w różne kształty. Często jest wykorzystywany do produkcji mebli, reklam oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Wytwarza się z niego osłony do maszyn i kabin sterowniczych. Plexi jest także tworzywem o dużej przezroczystości i odpornym na działanie kwasów, soli i innych związków chemicznych. Występuje w trzech kolorach: białym, szarym oraz brązowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Opakowania - z tworzyw sztucznych
Igapi Grzegorz Piesak
woj. mazowieckie05-124 Skrzeszew, Kościelna 23 lok. B
-
Ślubne sale
Zajazd Szafran s.c. Agnieszka Jaroszewska, Marzena Kluczewska-Budzich
woj. mazowieckie09-310 Kuczbork-Osada, Mickiewicza 7
-
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy
Anna Juszkiewicz Ubezpieczenia
woj. dolnośląskie59-700 Bolesławiec, Chopina 14
-