Rodzaje wad wzroku
Szacuje się, że wada wzroku występuje u blisko połowy Polaków. Problem ten jest równie powszechny w innych krajach z każdego kontynentu. Osoby dotknięte wadą wzroku miewają problemy z widzeniem, które w mniejszym bądź większym stopniu utrudniają ich codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie są rodzaje wad wzroku i czym charakteryzują się poszczególne z nich.
Wada wzroku – cechy charakterystyczne, przyczyny, objawy
Wadą wzroku określa się wszystkie zaburzenia widzenia wynikające z nieprawidłowego działania mechanizmu refrakcji oka. Problemy ze wzrokiem najczęściej nasilają się wraz z wiekiem, jednak dotyczą one nawet najmłodszych. W takich sytuacjach najlepiej niezwłocznie udać się do specjalisty takiego jak okulista Kalisz.
Przeczytaj również: Jakie objawy mogą wskazywać na wadę wzroku?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej przyczyny wystąpienia problemów ze wzrokiem. Na pojawienie się tego typu zaburzeń najczęściej wpływają czynniki genetyczne. Jednak wady wzroku wynikają również z różnego rodzaju chorób oraz czynników środowiskowych. Zaliczają się do nich:
Przeczytaj również: Jak często należy badać wzrok?
- nadmierne czytanie po ciemku,
- długa praca przed komputerem,
- unikanie spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Wbrew pozorom wada wzroku nie objawia się tylko i wyłącznie zaburzeniem widzenia, ale także bólami głowy, pogorszeniem koncentracji oraz nadwrażliwością na światło.
Przeczytaj również: Jak wygląda komputerowe badanie wzroku?
Na jakie rodzaje dzieli się wady wzroku?
W zależności od konkretnych objawów wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wad wzroku. Pierwszy z nich to krótkowzroczność zwana również miopią. Osoby dotknięte tą przypadłością lepiej widzą z bliska. Obiekty, które znajdują się w większej odległości, są dla nich rozmazane albo zupełnie niewidoczne. Wynika to z nieprawidłowej budowy oka, przez co wpadające do oka światło skupia się przed siatkówką, a nie na niej.
Kolejną powszechną przypadłością jest dalekowzroczność. W tym przypadku gałka oczna jest za krótka, przez co obraz ogniskuje się za siatkówką. Charakterystyczne zachowanie dla osób z nadwzrocznością to oddalanie czytanej gazety czy telefonu od twarzy na niestandardowo daleką odległość.
Cierpisz na którąś z dolegliwości, a Twój wzrok pozostawia wiele do życzenia? Koniecznie udaj się do Kliniki Kalmedica oferującą kompleksowe usługi medyczne obejmujące profilaktykę prozdrowotną oraz wszelkiego rodzaju usługi medyczne.
Ostatnim rodzajem wad wzroków jest astygmatyzm. Cechy charakterystyczne dla tej wady to niewyraźny obraz widziany zarówno z bliska, jak i większych odległości. Osoby dotknięte tego typu wadą często widzą również nie tylko rozmazane, ale także zniekształcone obiekty. Do przyczyn astygmatyzmu oprócz dziedziczności i bezpośrednich urazów soczewki zalicza się cukrzycę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana