Rodzaje wzmocnień w pracowniach rentgenowskich
Pomieszczenie rentgenowskie to ważny punkt na mapie każdego szpitala lub prywatnej placówki medycznej. Jest ono niezbędne, gdyż dzięki niemu specjaliści mogą diagnozować dolegliwości pacjentów na podstawie wykonanych zdjęć RTG. Nie bez znaczenia jest właściwe wyposażenie pracowni oraz wykorzystanie specjalnych zabezpieczeń przed promieniowaniem. Sprawdź, jakie znacznie mają wzmocnienia wykorzystywane w pomieszczeniach rentgenowskich.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu pracowni rentgenowskiej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pracowni rentgenowskich istnieje kilka rozwiązań, które skutecznie chronią otaczające pracownię pomieszczenia. Jedną z najczęściej stosowanych praktyk jest wykorzystanie paneli wykonanych z blachy ołowianej. Należy przy tym pamiętać, że powinny mieć one odpowiednią grubość oraz trzeba umieścić je w takich obszarach jak:
- ściany,
- sufity,
- podłoga.
- Umieszczenie paneli w każdej ze ścian lokalu daje gwarancję, że podczas wykonywanego zdjęcia rentgenowskiego nie dojdzie do przeniknięcia promieniowania do okolicznych pomieszczeń oraz tych mieszczących się nad lub pod pracownią. Kluczowym elementem są także same drzwi pracowni. One również powinny być wybierane spośród modeli przeznaczonych do tego typu pomieszczeń. Podobnie wygląda kwestia ich budowy. W konstrukcji tych elementów uwzględnia się panele, które wykonuje się z ołowiu – tłumaczy specjalista z firmy KMK Inspektorzy Ochrony Radiologicznej s.c..
Wyposażenie ochronne do pracowni RTG
Bardzo często pracownie rentgenowskie są pomieszczeniami z dostępem do naturalnego światła. W takiej sytuacji również samo okno wymaga zastosowania specjalnego zabezpieczenia. Przede wszystkim w takim miejscu powinny pojawić się szyby ołowiowe, które pozwalają na chronienie pomieszczenia przed ewentualnym wydostawaniem się z niego promieniowania. Drugim sposobem jest wykorzystanie specjalnych rolet lub parawanów. Te stosuje się wyłącznie na czas przeprowadzanych badań.
Normy, które powinna spełniać każda pracownia rentgenowska
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi pomieszczenie rentgenowskie powinno mieć określone wymiary. Jego wysokość nie może być niższa niż 2,5 metra. Dodatkowo pomieszczenie, w którym wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, musi mieć większy metraż niż 15 m2.
Każdy gabinet rentgenowski należy wyposażyć w osłony stałe zamontowane w drzwiach, oknach, ścianach, suficie oraz podłodze. Dodatkowym elementem zabezpieczającym przez promenowaniem jest komplet specjalnych parawanów oraz ekranów osłaniających montowanych na stałe lub z możliwością ich przestawiania – zależnie od wybranego wariantu. Co więcej, wykonuje się je również na zamówienie. Dzięki temu korzystają z nich nie tylko pracownie rentgenowskie, a takie wyposażenie często spotyka się też na salach operacyjnych, w laboratoriach czy nawet klinikach weterynaryjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana