Rola i znaczenie badań USG w diagnostyce medycznej

Ultrasonografia, znana jako USG, to często wykonywane badanie o uniwersalnym charakterze. Dzięki specjalnej głowicy możliwe jest sprawdzenie stanu wielu narządów. Istnieje wiele wskazań do USG. Rekomenduje się je na przykład wtedy, gdy pacjent odczuwa ból lub inne dolegliwości w stawach, w jamie brzusznej lub w obrębie piersi. Jaki jest zakres i znaczenie takiej czynności diagnostycznej?
Na czym polega badanie USG?
Ultrasonografia opiera się na bezpiecznym dla pacjenta promieniowaniu. Urządzenie generuje falę ultradźwiękową o częstotliwości od 2 do 50 MHz (milionów drgań na sekundę). Następnie dochodzi do rejestracji odbitej fali powrotnej, która powstaje podczas przechodzenia przez określone tkanki.
Głowica jest w zasadzie najważniejszym elementem aparatury. To ona wysyła i odbiera ultradźwięki i ma bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta. Specjalista przykłada ją w okolice takich narządów jak żołądek, wątroba, trzustka, piersi czy nerki. Pozwala to na uzyskanie obrazu diagnostycznego na ekranie.
USG – popularna metoda diagnostyczna
USG to licząca sobie już kilkadziesiąt lat metoda obrazowania narządów człowieka, która z powodzeniem wykorzystywana jest w różnych gałęziach medycyny. Doceniana ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa, bezbolesność, dokładność i możliwość szybkiego zdiagnozowania problemu zdrowotnego.
Badanie ultrasonograficzne pozwala na nieinwazyjne przyglądanie się wielu narządom, pomagając wykryć ewentualne nieprawidłowości, w postaci zgrubień, krwawień wewnętrznych, a nawet guzów o potencjale nowotworowym.
Poza tym okazuje się ono niezastąpione w położnictwie, ponieważ służy do monitorowania stanu płodu i ciężarnej pacjentki.
Jakie są rodzaje USG?
Do najczęściej wykonywanych badań USG zaliczają się:
USG narządu ruchu,
USG przezciemiączkowe u niemowląt,
USG jamy brzusznej,
USG sutka,
USG układu moczowego,
USG zatok obocznych nosa i pozostałych narządów,
USG Doppler.
To ostatnie to specjalistyczna czynność diagnostyczna układu naczyniowego, pozwalająca oszacować wygląd naczyń krwionośnych oraz parametry przepływu krwi. Wykonywana jest na przykład w przychodni LAR-MED w Żywcu.
Wskazania do takiego badania to, między innymi, ból i miażdżyca kończyn, zakrzepica, stany po urazie naczyń, drętwienie i parestezje kończyn, a także żylaki i obrzęki. Badanie USG Doppler pozwala precyzyjnie ocenić stan tętnic i żył, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów z podejrzeniem zatoru, miażdżycy czy tętniaka. Pozwala bowiem w porę podjąć odpowiednie działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Abapest zakład deratyzacji dezynsekcji i dezynfekcji Marian Michał Petelczyc
woj. mazowieckie01-793 Warszawa, Rydygiera 13 lok. 112
-
Pralnie, farbiarnie
Luna Pralnia Chemiczna Małgorzata Wolska
woj. mazowieckie01-865 Warszawa, Broniewskiego 59a
-
Lekarze - urolodzy
Biały Aleksander Lek Med Prywatny Gabinet Urologiczny
woj. dolnośląskie58-309 Wałbrzych, Czesława Miłosza 3 lok. 1
-
Medycyna naturalna
Tunga Gabinet Odnowy Biologicznej Andrzej Lepka
woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Armii Krajowej 29 lok. 11-12