Skąd bierze się jaskra i jak się ją leczy?
Jaskra powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego, które w konsekwencji może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Schorzenie to jest o tyle groźne, że początkowo przez długi czas nie daje wyraźnych symptomów. W artykule wyjaśniamy, jakie są czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na jaskrę, w jaki sposób można rozpoznać i leczyć tę chorobę.
Dlaczego i jak rozwija się jaskra?
Jako jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania tej jednostki chorobowej okuliści wskazują wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Pośrednio natomiast rozwój jaskry wiąże się ze współwystępowaniem innych schorzeń, takich jak:
cukrzyca,
krótkowzroczność,
nadciśnienie,
miażdżyca,
hiperlipidemia.
Duży wpływ na zdrowie nerwu wzrokowego mają również stres, przebyte urazy i operacje oczu czy przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidowych w postaci kropli do oczu). Nie bez znaczenia pozostają również czynniki genetyczne, wiek czy grubość rogówki. Często na jaskrę chorują osoby, które cierpią na migreny.
Objawy jaskry
Jaskra jest podstępną chorobą, która ze względu na niespecyficzne i trudne do zidentyfikowania objawy, diagnozowana jest zwykle dopiero w dość zaawansowanym stadium. Do lekarza okulisty należy się umówić jak najszybciej po tym, gdy zauważymy u siebie następujące symptomy:
znaczne pogorszenie wzroku,
widzenie obwódek wokół źródeł światła,
zaczerwienienie i ból oczu,
zwężenie pola widzenia,
rozmytą tęczówkę.
U pacjentów z rozwiniętą jaskrą niekiedy dochodzi do znacznego ograniczenia widoczności obrazu, porównywanego do „widzenia, jak przez dziurkę od klucza”. Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób, najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest profilaktyka. Badania diagnostyczne w kierunku rozpoznania jaskry można wykonać w Centrum Medycznym REVITA w Krakowie.
Leczenie
Decyzję o sposobie leczenie jaskry okulista podejmuje na podstawie przeprowadzonych badań i stopnia nasilenia schorzenia. Popularne jest stosowanie farmaceutyków w postaci specjalnych kropli do oczu regulujących przepływ cieczy wodnistej w gałce ocznej. Oprócz tego, niezbędne jest regularne kontrolowanie postępu choroby – wizyty w gabinecie okulistycznym zaleca się powtarzać przynajmniej co ok. 2 miesiące. Poważniejsze przypadki jaskry leczy się chirurgicznie (operacja) lub laserowo. Dużą popularnością i skutecznością cieszy się obecnie irydomia laserowa. Jest to bezbolesny i stosunkowo mało inwazyjny zabieg, trwający zaledwie kilka minut.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana