Skala podatkowa, ryczałt czy podatek liniowy - którą formę opodatkowania wybrać?

Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych kwestii, jakie muszą wziąć pod uwagę przyszli przedsiębiorcy. Poza tym, w obliczu ciągłych zmian w prawie podatkowym, często już w trakcie prowadzenia firmy dobrze jest rozważyć zmianę. Do trzech najczęściej wybieranych sposobów rozliczania należą: skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt. Który z nich i kiedy wybrać? Podpowiadamy w artykule.
Skala podatkowa
Forma opodatkowania na zasadach ogólnych, w postaci skali podatkowej, polega na tym, że rozliczenie z fiskusem następuje na podstawie uzyskanego dochodu. Podatek płaci się tylko wówczas, gdy działalność jest zyskowna, czyli przychody przewyższają koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Decydując się na skalę podatkową podczas zakładania firmy można liczyć na następujące korzyści:
wspólne rozliczenie z małżonkiem,
ulgi podatkowe,
zwolnienie z podatku na inwestycje w strefie ekonomicznej,
preferencje dla samotnych rodziców.
Co ważne, ten rodzaj rozliczeń jest szczególnie opłacalny, o ile uzyskiwane dochody znajdują się w tzw. pierwszym przedziale podatkowym, czyli nie przekraczają kwoty 120 000,00 zł. Stawka dla poszczególnych progów wynosi odpowiednio 12 i 32%.
Podatek liniowy
Ten rodzaj opodatkowana charakteryzuje się stałą, niezmienną stawką, bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy. Wynosi ona 19%. Na podatek liniowy warto zdecydować się wtedy, gdy:
nie ma rozliczenia z małżonkiem,
uzyskiwane są też dochody z dodatkowych źródeł rozliczanych według skali podatkowej,
Wadą tej formy opodatkowania jest natomiast brak kwoty wolnej od podatku.
Ryczałt
Podatek w ryczałcie uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności. Stawki mogą wynosić od 2 do 17%. Co ważne, nie ma tu możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Największym minusem ryczałtu jest to, że nie jest on dostępny dla każdego przedsiębiorcy. To, na jaki rodzaj opodatkowania się zdecydować, zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju prowadzonej działalności czy przewidywanych dochodów. Najlepiej jest skonsultować tę kwestię z doświadczonym ekspertem ds. rachunkowości. Jedną z firm oferujących tego typu usługi jest Biuro Rachunkowe Prosperita, które swoją siedzibę posiada w Gogolinie, Kędzierzynie-Koźlu i w Gliwicach. Firma specjalizuje się m.in. w obsłudze finansowo-księgowej, kadrowo-płacowej, zakładaniu firm i wielu innych usługach pokrewnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektrotechniczne artykuły - produkcja, hurt
Elzas PPHU Materiały Elektroinstalacyjne Andrzej Skrzypek
woj. zachodniopomorskie74-400 Dębno, Mickiewicza 13
-
-
Tłumacze przysięgli
Tłumaczenia Przysięgłe Małgorzata Seremet
woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, Turystyczna 37A
-
Rzeczoznawcy
Maria Lipska-Mateja Rzeczoznawca
woj. mazowieckie08-103 Siedlce, gen. Orlicz-Dreszera 15 lok. 9