Sposoby na pozbycie się chwastów z trawnika

Na odpowiednio pielęgnowanym trawniku powinna rosnąć tylko trawa. W praktyce jest jednak różnie – od czasu do czasu między darnią pojawiają się różnego rodzaju chwasty. Nawet jeśli nie umniejszają walorów estetycznych trawnika, trzeba liczyć się z tym, że w dłuższej perspektywie mogą go całkowicie przytłoczyć, a na to nie można sobie pozwolić. Jakie są sposoby na pozbycie się chwastów z trawnika?
Mechaniczne usuwanie chwastów
Mechanicznie usuwanie chwastów jest metodą najbardziej przyjazną dla środowiska, ale też najbardziej czasochłonną, bo wszystkich niepożądanych gości, którzy rozgościli się na trawniku, trzeba się pozbyć ręcznie. Warto mieć również trochę wprawy, by nie usunąć zbyt dużej powierzchni darni. Mechaniczne usuwanie chwastów ma sens głównie w przypadku niewielkich trawników, na których występuje niewiele chwastów. Do usuwania roślin wytwarzających korzeń palowy, takich jak mniszek czy babka, najlepiej wykorzystać specjalne narzędzia – metalowe kleszcze, które pozwolą wyciągnąć je razem z korzeniem.
Usuwanie chwastów za pomocą środków chemicznych
Na dużych, silnie zachwaszczonych trawnikach najlepiej zastosować preparaty chemiczne.
Nie muszą być to od razu silne środki. Warto najpierw spróbować produktów biodegradowalnych, takich jak płynny nawóz z pokrzywy zwyczajnej lub innych podobnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jeśli to nie pomaga, dopiero wówczas należy sięgnąć po herbicydy – tłumaczy specjalista z firmy Green Flor z województwa podlaskiego, która zajmuje się hurtową sprzedażą trawy w rolce. Nie każdy środek będzie jednak odpowiedni. Należy sięgnąć po produkty przeznaczone do zwalczania chwastów dwuliściennych, które przeważają na trawnikach. Do grupy tej należą bluszczyk kurdybanek, babka, koniczyna czy mniszek lekarski. Nie zaszkodzą samej trawie, która jest rośliną jednoliścienną.
Jak zapobiec pojawianiu się chwastów na trawniku?
Aby oszczędzić sobie czasochłonnej pracy ręcznej lub stosowania środków chemicznych, najlepiej wyprzedzić wroga o krok. Receptą na zapobieganie pojawianiu się chwastów na trawniku jest jego odpowiednia pielęgnacja. Rozpoczyna się ona już od koszenia: nie należy przycinać trawy zbyt krótko, bo sprzyja to rozwojowi koniczyny, mchu i innych roślin. Nie można zapomnieć o regularnym nawożeniu. Trawnik z rolki rozłożony jesienią powinien być jednak nawieziony dopiero wiosną. Warto również wertykulować trawę, co pozwoli usunąć zbity filc, a jednocześnie naciąć darń, zapewniając powietrzu i wodzie łatwiejszy dostęp do korzeni. Przed zimą należy zaś regularnie usuwać z trawnika liście, które zabierają trawie światło, oraz gniją, powodując przebarwienia na trawniku. Przykryte śniegiem mogą z kolei powodować pleśń śniegową, osłabiając trawę, a tym samym zapraszając chwasty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana