Sprzęty wykorzystywane przy przewiertach sterowanych

Rozkopane ulice i chodniki podczas prac budowlanych to duży problem, nie tylko w większych miastach. Sposobem na uniknięcie takich utrudnień jest zastosowanie bezwykopowej technologii przewiertów sterowanych. Na czym dokładnie polega ta metoda? Jaki sprzęt i narzędzia są potrzebne do wykonania takich robót? Wyjaśniamy.
Przewierty sterowane – jak przebiega ten proces?
Technologia przewiertów sterowanych to innowacyjna, bezwykopowa metoda wykonywania prac instalacyjno-montażowych. Zamiast tradycyjnych wykopów, za pomocą specjalistycznych maszyn wiertniczych wykonuje się horyzontalne przewierty, w których następnie umieszcza się rury i przewody. Proces ten przebiega w następujących krokach:
- wiercenie wstępne: wykonanie otworu pilotowego pod określonym kątem, zgodnie z projektowaną osią rurociągu;
- rozwiercanie gruntu: powiększanie otworu przy użyciu tzw. rozwiertaków i poszerzaczy rolkowych;
- wciąganie rurociągów: montaż rury za pomocą rozwiertaka i wiertnicy.
Przewierty sterowane to wygodna technologia, która pozwala na prowadzenie prac nawet w centrach miast, w warunkach dużego nagromadzenia infrastruktury, pod drogami, a także na obszarach chronionych z uwagi na walory przyrodnicze.
Narzędzia stosowane przy przewiertach
Wykonanie przewiertów horyzontalnych nie może obyć się bez zastosowania profesjonalnego sprzętu wiertniczego. Do podstawowych rodzajów sprzętu używanego podczas tych prac budowlanych zalicza się:
- głowice z nadajnikami nawigacyjnymi,
- rozwiertaki,
- wiertnice,
- poszerzacze rolkowe,
- łączniki (krętliki).
Niezbędne jest również zastosowanie osprzętu dodatkowego, np. agregatów prądotwórczych, zgrzewarek doczołowych czy zestawu płuczkowego. Do transportu maszyn, narzędzi i materiałów wykorzystuje się również samochody ciężarowe. Usługi przewiertów sterowanych oferuje firma WTD z Wrocławia.
Zalety
Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z zastosowania technologii przewiertów sterowanych są bezkolizyjność i niewielki obszar działania. Oznacza to, że prace można realizować na silnie zurbanizowanych terenach o gęstej sieci instalacji (np. wodociągi, telekomunikacja, energetyka). Precyzyjne wykonanie odwiertów pozwala na poprowadzenie nowego rurociągu też obok istniejących sieci, bez konieczności ich wyłączania z użytku czy ryzyka zniszczenia. Metoda przewiertów to także oszczędność czasu i pieniędzy – poszczególne czynności prowadzone są szybko, przy stosunkowo niewielkim nakładzie siły roboczej. Warto również zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne. Niższe zużycie energii, a tym samym paliwa, przekłada się bezpośrednio na mniejsze obciążenie środowiska spalinami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Budowlane usługi - hydrauliczne
F.U. Hydro Seb – czyszczenie, udrażnianie, inspekcja kanalizacji, wuko
woj. śląskie42-244 Srocko, Częstochowska 64
-
-