Szkło i biuro - czy to dobre połączenie?
Nowoczesne biurowce to obok hoteli i galerii handlowych absolutne perełki współczesnej architektury. Taka staranność w nadążaniu za nowoczesnymi architektonicznymi trendami nie jest bezcelowa, Wszystkie te budynki bowiem często pełnią funkcję reprezentacyjną, przyciągającą do budynku masę klientów. Coraz częściej można zauważyć ogromną ilość szklanych elementów, stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na fasadzie tych budynków.
Przegrody szklane w biurach
We współczesnych biurach już od co najmniej kilku lat dominuje tak zwana architektura otwarta, której jedynym z elementów są między innymi przegrody szklane, pełniące rolę ścianek działowych, oddzielających od siebie poszczególne pomieszczenia. Ściany szklane w biurowcach nie pojawiają się bez przyczyny - to właśnie one dają ogromny dostęp naturalnego, najlepszego dla zdrowia światła dziennego, będącego znacznie bardziej sprzyjającym elementem dla efektywności pracy niż oświetlenie sztuczne. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na szklane konstrukcje na rynku cały czas pojawiają się nowe, bardzo różne wzornictwo uatrakcyjniające wygląd budynku. Ponadto takie szkło ma również bardzo różnorodne parametry, dzięki którym konstruktorzy mają dość duże pole do popisu.
Ściany stałe i przesuwne
Obecnie ściany szklane oferowane są zarówno w formie stałej, jak i przesuwnej, W przypadku tych ostatnich w powierzchni biurowej pojawia się znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, dzięki którym można śmiało i w sposób niemal dowolny aranżować przestrzeń biurową. Jest to ogromnie praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy często z różnych przyczyn potrzebne są drobne zmiany w aranżacji przestrzeni biura. Takie szklane ruchome ściany podzielić można na:
- ścianki harmonijkowe,
- ścianki otwieralno-przesuwne,
- ścianki przesuwne.
Zmienność aranżacji ma wiele zalet
Szklane przestrzenie, choć początkowo mogłoby się wydawać nieco inaczej, są niezwykle praktyczne w zastosowaniu. Wbrew powszechnemu przekonaniu szklane ściany działowe w pomieszczeniach biurowych wcale nie zakłócają intymności pracy, pozwalającej na całkowite skupienie się na wykonywaniu własnych zawodowych obowiązków. Takie ściany mogą być całkowicie nieprzezierne - wystarczy, że na powierzchnię szkła zostaną naniesione odpowiednie wzory i ornamenty, a powierzchnia szkła zostanie w dość znaczącym stopniu zmatowiona. To nie tylko zapewni prywatność na powierzchni biurowej, ale również będzie wyglądało niezwykle stylowo i elegancko.
Jak dzielić szklane wnętrza?
W rzeczywistości podział wnętrz, w których zastosowane zostają przede wszystkim wszelkiego rodzaju ściany szklane jest w zasadzie niczym nieograniczony i zależy wyłącznie od potrzeb i fantazji osoby, która zajmuje zaaranżowaniem wyglądu takiego wnętrza. Oczywiście sam efekt wizualny, choćby nie wiem jak najbardziej imponujący to za mało. Bardzie od tego istotniejsze znaczenie ma praktyczna możliwość wykorzystania takiej powierzchni, między innymi ze względu na charakter pracy, jaki w niej się będzie odbywał. Szklane ściany bez przeszkód mogą być pokrywane kolorowymi foliami czy jakimikolwiek innymi elementami zdobniczymi. Zastosowanie pewnych trików zapewnia, że szklana ściana będzie poszczególne pomieszczenia doskonale chroniła przed niepożądanym wzrokiem innych osób. Przeźroczyste ściany stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy z różnych powodów konieczne jest wyeksponowanie zawartości, jaka się za nimi znajduje, dlatego wykorzystywane są przede wszystkim do otaczania ekspozycji wyrobów bądź form reklamowych firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana