W jaki sposób produkuje się brykiet?
Zrębek i trociny będące najczęściej produktem ubocznym obróbki drewna mogą zostać wykorzystane do produkcji ekologicznego materiału opałowego - brykietu, który stanowi ciekawą alternatywę dla węgla. W procesie produkcji brykietu wykorzystuje się prasy mechaniczne lub hydrauliczne, które będąc elementem nowoczesnych linii technologicznych, pozwalają wytworzyć biopaliwo z niemalże każdego rodzaju biomasy. Jak przebiega proces produkcji? Dowiedz się więcej.
Produkcja brykietu – jak przebiega?
Brykiet produkuje się przy wykorzystaniu specjalnie przystosowanej do tego celu linii produkcyjnej. Pierwszy etap produkcji obejmuje dostarczenie mokrych trocin za pomocą przenośnika taśmowego do separatora, gdzie surowiec jest oczyszczany.
- Ważnym urządzeniem jest separator grubszych frakcji, który pozwala oddzielić od trocin większe kawałki drewna, desek lub kamieni. Tak przesiany i oczyszczony materiał trafia do magazynu mokrego surowca
– wyjaśnia ekspert z firmy COMERC.
Z magazynu mokry surowiec trafia do kolejnego etapu produkcji, w którym to jest suszony w suszarni bębnowej aż do momentu osiągnięcia pożądanej wilgotności na poziomie 8-10%. Dzięki komorze rozprężnej suszarni suche trociny są oddzielane od pary wodnej i przenoszone do kolejnych sekcji linii produkcyjnej. W kolejnym etapie suchy surowiec jest ponownie oczyszczany za pośrednictwem separatora pneumatycznego i magnetycznego, a następnie przekazywany jest do młyna bijakowego, w którym rozpoczyna się rozdrabnianie suchych trocin, aż do momentu uzyskania właściwej, jednolitej frakcji. Kluczową dla procesu produkcji brykietu maszyną jest brykieciarka – urządzenie odpowiadające za zbijanie wcześniej przygotowanego surowca w brykiet. Proces ten odbywa się w wysokiej temperaturze, dlatego też po jego zakończeniu produkt końcowy jest schładzany i utwardzany. Dzięki łamaczowi zostaje on przycięty na odpowiedniej wielkości kawałki i przekazany do pakowania.
Linia produkcyjna do brykietu składa się z wielu urządzeń, a każde z nich odgrywa bardzo ważną rolę. Usunięcie któregokolwiek z elementów ciągu technologicznego w znaczący sposób mogłoby pogorszyć jakość wyrobu końcowego, a nawet uniemożliwić jego produkcji.
Jakie zalety ma brykiet?
Brykiet drzewny jest biopaliwem, który stanowi alternatywę dla nadal popularnego węgla. Ma on wysoką kaloryczność, a co ważne – po spaleniu generuje zdecydowanie mniejszą ilość popiołu. Ten, który mimo wszystko powstaje, może być wykorzystywany jako nawóz w rolnictwie i przydomowych ogródkach. Z uwagi na fakt, iż jest to produkt ekologiczny, jest całkowicie pozbawiony szkodliwych substancji i wytwarza niewielką ilość dwutlenku siarki. Użytkownicy doceniają także brykiet za łatwość jego przechowywania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana