Warsztaty ceramiczne jako ciekawy pomysł dla dzieci

Czy warsztaty to dobra propozycja spędzenia czasu w przypadku dzieci? Oczywiście. I to dzieci w różnym wieku. Podczas zajęć z ceramiki uczestnicy mają niepowtarzalną możliwość stworzenia własnych naczyń, figurek, kubki, talerzyków, kafelków, pamiątkowych tabliczek, a nawet miseczek dla pupilów! Z pomocą instruktorów, krok po kroku zgłębiają tajniki niezwykłego świata ceramiki i zapoznają się z tradycyjnymi metodami jej zdobienia, jakie do dziś stosowane są w Manufakturze w Bolesławcu.
Warsztaty stworzone dla dzieci
Każdy wie, że najlepszą formą nauki jest zabawa. Podczas spotkań z ceramiką dzieci poznają wiele sposobów tworzenia z tego wyjątkowego materiału dosłownie wszystkiego, czego zapragną. Warsztaty pozwalają pobudzić wyobraźnię dziecka, zainspirować je do szukania własnych kreatywnych rozwiązań i niepowtarzalnych pomysłów.
Jak wskazuje ekspert z pracowni Manufaktury w Bolesławcu, specjalizującej się w produkcji ceramiki zgodnie z tradycyjnymi metodami, podczas warsztatów najbardziej liczy się samodzielność i inwencja uczestników: W ramach zajęć nie jest istotny ostateczny efekt, lecz sam proces pracy z gliną, zabawa, nieskrępowana kreatywność i samodzielne doświadczanie. Dodatkowo zajęcia ceramiczne pomagają przełamywać lęki dzieci, takie jak lęk przed pobrudzeniem rączek lub intensywnym zapachem gliny.
Ponadto praca z gliną wpływa korzystnie na harmonijny rozwój dzieci, zwłaszcza ten sensoryczny. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny to doskonałe wsparcie rozwoju motoryki dziecięcych rączek (tzw. motoryki małej) i przygotowanie do nauki pisania lub doskonalenia umiejętności manualnych starszaków. Warto wspomnieć, że praca z gliną skutecznie wycisza, uczy wytrwałości, umożliwia ćwiczenie koncentracji i… cierpliwości. A wiemy, jak często brakuje tego maluchom.
Co dają warsztaty ceramiczne?
Ale to nie wszystko. Podczas zajęć nauczyciele wyjaśniają podstawy pracy z gliną, zapoznają uczestników z kolejnymi etapami produkcji naczyń, a także omawiają podstawowe zasady zdobienia ceramiki – na przykład tradycyjną, bolesławiecką metodą stempelkową. Dlatego też warsztaty te oferują uczestnikom między innymi szansę na zapoznanie się z naszym kulturowym dziedzictwem – ręczną technologią tworzenia ceramiki i rzeźbiarstwa. Jednocześnie zajęcia rozbudzają wrażliwość plastyczną oraz estetyczną. Co więcej, specjalistyczny sprzęt i materiały wykorzystywane w pracowni dają możliwość realizacji własnych projektów bardziej doświadczonym rzemieślnikom.
Podczas warsztatów ceramicznych uczestnicy wspomagają zaangażowane społeczne w design i rzemiosło, a także aktywizację społeczną oraz zawodową. Poza tym wykonane podczas warsztatów naczynia to znakomity sposób na oryginalny, personalizowany prezent dla najbliższych. A, co trzeba zaznaczyć, wykonywane na spotkaniach prace, po wysuszeniu wypaleniu w piecu i ozdobieniu różnymi technikami, są wręczane maluchom jako pamiątka. Dzięki niej warsztaty mogą się zapisać w ich pamięci na długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana