Z czego wynika popularność ceramiki z Bolesławca?
Obecnie wiele osób rezygnuje z masowo produkowanych dóbr na rzecz tych, które są wytwarzane w sposób rzemieślniczy. Dzięki temu można zadbać o zakup produktów, które charakteryzują się wysoką jakością. Ze względu na ich sposób produkcji możliwe jest ograniczenie emisji odpadów. Podobnie sytuacja wygląda przy zakupie filiżanek, talerzy czy zastawy obiadowej. Dowiedz się, z jakich powodów ceramika z Bolesławca cieszy się tak dużą popularnością.
Historia ceramiki z Bolesławca
Ceramika z Bolesławca od lat słynie ze swoich świetnych cech. W jaki sposób rozpoczęło się jej wytwarzanie? Pierwsze produkty wyrabiane już były w XV wieku, a już w XVIII wieku można było zaobserwować wykształcanie się charakterystycznych zdobień w postaci delikatnych kropek i motywów roślinnych. Współcześnie ceramika z Bolesławca jest rozpoznawalna w całej Polsce i ma swoich wielbicieli w różnych miejscach na świecie. Można ją kupić w wielu sklepach lub zamówić wprost od wytwórcy, czyli Fabryki ceramiki „Manufaktura” w Bolesławcu.
Przeczytaj również: Gdzie kupować ceramikę Bolesławiec on-line, aby mieć pewność jej oryginalności?
W jaki sposób jest wytwarzana bolesławska ceramika?
Rzemieślniczy sposób produkcji to jeden z ogromnych atutów ceramiki z Bolesławca. W zależności od wyrobu naczynia tworzy się poprzez:
ręczne formowanie,
olewanie kształtów do formy.
Następnie naczynia ulegają obróbce, czyli wyczyszczeniu, wygładzeniu i wysuszeniu. Kolejnym krokiem jest kilkukrotne wypalanie, najpierw w temperaturze 800°C, a przy końcowym, temperatura pieca osiąga 1200°C. Dopiero po tym etapie możliwe jest nakładanie unikalnego wzoru, jakim charakteryzuje się ceramika z Bolesławca.
Sekret popularności – unikalne zdobienie ceramiki z Bolesławca
Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych produktów są tradycyjnie zdobione filiżanki z Bolesławca. Warto jednak wiedzieć, że trudno o dwa identyczne egzemplarze, gdyż każdy wyrób ceramiczny jest zdobiony za pomocą ręcznej metody stempelkowej. Misternie nałożone kropki, kwiaty i rozetki tworzą niezwykle estetyczne wyroby, które następnie muszą zostać poddane szkliwieniu. Wszystkie wzory czerpią z tradycyjnych, ludowych stylów zdobień. Charakterystyczne barwy wyrobów to biel i granat. W tradycyjny sposób powstają nie tylko filiżanki, ale także ceramika Bolesławiec Poznań, taka jak:
kubki,
talerze,
misy,
całe zastawy.
Wśród zalet ceramiki z Bolesławca można wymienić nie tylko unikalny design, często projektowany przez uznanych artystów, ale także wysoką jakość. Takie wyroby są chętnie kupowane na własny użytek lub dawane w prezencie. Zastawa z Bolesławca posłuży przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana