Zalety chromowanych baterii umywalkowych
Chromowana armatura łazienkowa to nieśmiertelna klasyka, która gości w wielu polskich domach. Mimo pojawiających się od czasu do czasu nowych trendów, np. popularnych ostatnio czarnych baterii, chrom nigdy nie wychodzi z mody. Nic dziwnego, bo chromowane baterie umywalkowe są uniwersalne, praktyczne i świetnie pasują do większości łazienek, a to dopiero początek długiej listy ich zalet. Poznaj je wszystkie!
Dlaczego warto wybrać baterię chromowaną?
Baterie chromowane dobrej jakości wykonane są najczęściej z mocnego mosiądzu (korpus i wylewka), wyposażone w ceramiczną głowicę i pokryte warstwą chromu. Ten srebrzystoszary metal, nakładany zwykle na warstwę niklu, tworzy powłokę ochronną, skutecznie zabezpieczającą między innymi przed korozją. Co sprawia, że chromowane baterie umywalkowe są najchętniej wybierane do łazienek? Oto ich najważniejsze zalety:
Przeczytaj również: Jakie płytki ceramiczne najlepiej sprawdzają się w łazienkach?
- piękny wygląd i elegancki połysk;
- ponadczasowa estetyka;
- odporność na wysoką temperaturę i korozję;
- pasują do wnętrz utrzymanych w różnych stylach i kolorystyce;
- są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości;
- wyróżniają się trwałością;
- osad z twardej wody nie jest na nich tak widoczny jak na czarnej armaturze;
- są dostępne w szerokiej gamie rodzajów, kształtów i parametrów technicznych;
- posłużą przez lata.
Baterie chromowane mają w zasadzie tylko jedną wadę – mianowicie modele z niższej półki cenowej pokryte są cienką warstwą chromu, która z czasem może zacząć się ścierać. Chromowa powłoka jest bowiem wrażliwa na tarcie i silne środki chemiczne, dlatego trzeba przestrzegać kilku zasad dotyczących jej pielęgnacji. Warto też zainwestować w baterię renomowanego producenta, która posłuży znacznie dłużej
– podpowiada pracownik sklepu internetowego z armaturą łazienkową Eskale.
Jak czyścić chromowane baterie, by nie straciły blasku?
Jedną z charakterystycznych cech chromowanej armatury łazienkowej jest jej piękny połysk. Codzienne użytkowanie baterii naraża ją jednak na zabrudzenia powstające w efekcie kontaktu z kosmetykami czy twardą wodą. Wiadomo przy tym, że szorowanie chromu ostrymi szczotkami lub stosowanie żrących detergentów może trwale uszkodzić powłokę. Jak zatem o nią dbać, by prezentowała się nienagannie przez długie lata?
Przeczytaj również: Jakie baterie stosuje się w aparatach słuchowych?
Przede wszystkim warto czyścić baterię systematycznie, co kilka dni, nie pozwalając, by odłożyła się na niej gruba warstwa trudnego do usunięcia brudu. Jej pielęgnacja jest bardzo prosta i polega na przecieraniu miękką ściereczką z dodatkiem łagodnych preparatów myjących lub rozcieńczonego z wodą octu. Godnym polecenia domowym sposobem na przywrócenie blasku baterii jest natomiast użycie spirytusu salicylowego, który skutecznie odkaża powierzchnię i pozostawia na niej piękny połysk.
Przeczytaj również: Budowa i zastosowanie akumulatorów żelowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana