Zasady kotwienia rusztowań fasadowych
W jaki sposób stawia się rusztowania fasadowe? Montaż tego typu tymczasowych konstrukcji to odpowiedzialne zadanie, które powinno się powierzać wyłącznie profesjonalistom. W grę wchodzi bowiem bezpieczeństwo zarówno wszystkich uczestników inwestycji, jak i osób postronnych. O jakich zasadach trzeba pamiętać? Czego należy bezwzględnie przestrzegać w kontekście stawiania rusztowań przy budynkach?
Odpowiednie posadowienie
Pierwsza i podstawowa zasada odnosi się do samego posadowienia rusztowania. Zasady BHP wyraźnie mówią o tym, że konstrukcja powinna być ustawiona na podłożu ustabilizowanym
i wyprofilowanym. Minimalna wymagana nośność gruntu wynosi 0,1 MPa.
Należy również zwrócić uwagę na właściwe wyprofilowanie – spadek musi umożliwiać odpływ wód opadowych, a pochylenie drogi przemieszczania konstrukcji przejezdnych nie może przekraczać wartości 1%. Jeśli natomiast rusztowanie fasadowe jest posadowione na gruncie pochyłym, trzeba wyrównać teren pod każdą podstawką.
Gdy już zadba się o prawidłowe podłoże, należy usytuować podstawki śrubowe rusztowania, których zadaniem będzie przekazywanie obciążenia poprzez drewniane podkłady. Pamiętaj o tym, że pod żadnym pozorem nie można ustawiać stojaków na popękanych i połamanych podkładach drewnianych lub takich wykonanych z klinów albo z cegieł.
Rozmieszczenie zakotwień
Odpowiednie, prawidłowo przeprowadzone zakotwienie skutkuje bezpieczną pracą na rusztowaniu. W jaki zatem sposób rozlokować kotwienia? Przede wszystkim, należy rozpocząć je już od drugiego poziomu konstrukcji i mocować symetrycznie na całej powierzchni, na skrajnych pionach.
Kotwy trzeba rozmieszczać według następującej zasady: co drugie pole w poziomie oraz co drugą kondygnację. Z kolei sąsiednie rzędy zakotwień muszą być w stosunku do siebie
oddalone o jedno pole, natomiast najwyższą kondygnację rusztowania trzeba kotwić w co drugim polu. Pion komunikacyjny kotwi się z każdej strony co 4 metry.
Usytuowanie kotew ma umożliwiać komfortowe poruszanie się po podestach. Poszczególne elementy powinno więc mocować się jak najbliżej węzła rusztowania oraz prostopadle do ściany. Miej na uwadze, że ilość i położenie kotwień zawsze planuje monter z odpowiednimi uprawnieniami.
Kto zajmuje się montażem rusztowań?
Cały proces kotwienia rusztowania oraz jego odpowiednie posadowienie jest zadaniem odpowiedzialnym i podlega odpowiednim przepisom. Tym samym, wszelkie decyzje oraz nadzór nad konstrukcją powinny spoczywać na pracownikach z uprawieniami.
To zadanie warto powierzyć firmom, które zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Dobrym przykładem jest przedsiębiorstwo LAPIS, specjalizujące się w stawianiu solidnych i bezpiecznych rusztowań. Dokumentem, który potwierdza kwalifikacje montera jest świadectwo, a także wpis do książki operatora maszyn roboczych o treści: Rusztowania budowlano-montażowe metalowe – montaż i demontaż.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana