Zasady prawidłowej segregacji odpadów

Choć w naszym kraju obowiązek segregacji odpadów funkcjonuje już od dłuższego czasu, wciąż jeszcze nie wszyscy mają pewność, jak powinna ona wyglądać. Gdzie wyrzucić zużyty ręcznik papierowy albo kości z kurczaka po obiedzie? Czym różnią się odpady zmieszane od BIO? Poznaj podstawowe zasady prawidłowej segregacji odpadów i dowiedz się co zrobić ze zużytymi urządzeniami elektrycznymi i AGD.
Zasady segregacji odpadów
Odpady komunalne dzielą się na kilka kategorii:
- metal i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik,
- szkło – zielony pojemnik,
- papier – niebieski pojemnik,
- odpady BIO – zielony pojemnik,
- odpady zmieszane – czarny pojemnik.
Oprócz wymienionych wyżej rodzajów odpadów są też na przykład stare, niedziałające urządzenia RTV i AGD, odpady medyczne czy też baterie, których nie należy wyrzucać razem ze śmieciami komunalnymi.
Co w takim razie zrobić ze starą lodówką albo pralką? Niektóre firmy, na przykład firma Recykling Szczecin, oferują odbiór zużytego sprzętu elektronicznego. Wystarczy do nich zadzwonić, umówić się na konkretny dzień i porę, a pracownicy przyjadą i zabiorą urządzenie. Baterie natomiast zaliczają się do odpadów niebezpiecznych i należy je wyrzucać do elektrośmieci. Pojemniki na takie odpady można znaleźć w różnych sklepach, urzędach lub na uczelniach. Odpady medyczne w postaci drobnych urządzeń medycznych (np. glukometr), opakowań po lekach powinno się zanosić do apteki albo oddawać do PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Odpady budowlane
Kolejną wartą uwagi kategorią odpadów są odpady budowlane. Najwięcej jest ich na placach budów, ale powstają także podczas zwykłego remontu mieszkania. Bardzo wygodną usługą oferowaną przez liczne firmy recyklingowe jest odbiór odpadów budowlanych. Warto z niej skorzystać niezależnie od tego, czy robi się remont własnego mieszkania, czy prowadzi się prace budowlane na dużą skalę.
Do odpadów budowlanych zalicza się między innymi:
- gruz ceglany i betonowy,
- styropian,
- farby, kleje, chemia budowlana,
- zerwane tynki,
- płyty gips-kartonowe,
- ceramika (np. płytki),
- odpady instalacyjne,
- druty,
- stolarka okienna i drzwiowa.
Część takich odpadów może być ponownie użyta po odpowiednim oczyszczeniu i obróbce – np. gruz. Jednak wiele innych wymaga utylizacji, ponieważ zagraża środowisku i zdrowiu człowieka. Co więcej, nie można ich wyrzucać do kontenerów na odpady komunalne. Właśnie dlatego tak ważne jest skontaktowanie się z firmą odbierającą odpady budowlane, która nie tylko zabierze je ze wskazanego miejsca, ale też zutylizuje w sposób zgodny z prawem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Windykacja, obrót wierzytelnościami
Adam Derda Komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie
woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Okrzei 19
-
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie
Dźwig-Trans System Kamil Szczurowski
woj. mazowieckie03-489 Warszawa, Linneusza 7 lok. 43
-
Badania nieniszczące
Koli Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. pomorskie80-297 Banino, Lotnicza 119