Zielone dachy w miastach sposobem na adaptację do zmian klimatu

Zmiany klimaty postępują. Średnia roczna temperatura na Ziemi cały czas rośnie, co jest odczuwane także w miastach. Zjawisko miejskiej wyspy ciepła przyczynia się do wzrostu fali upałów, które nie tylko sprawiają dyskomfort, ale są groźne dla osób chorych i starszych. Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu jest stosowanie zielonych dachów.
Zielone dachy jako element błękitno-zielonej architektury w miastach
Zielone dachy, razem z porośniętymi roślinnością murami, terenami zieleni czy zielonymi torowiskami tramwajowymi, zaliczane są do tak zwanej zielonej architektury w miastach. Razem z błękitną infrastrukturą, czyli systemami zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, tworzy błękitno-zieloną infrastrukturę, która przyczynia się do ograniczania skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pełni ona jednocześnie kilka ról: środowiskową, ekonomiczną i społeczną. W polskich miastach potencjał błękitno-zielonej infrastruktury jest niestety wykorzystany w sposób niewystarczający – przykładowo zielone dachy są spotykane w naszym kraju stosunkowo rzadko. Dlaczego warto zacząć je stosować na szerszą skalę? Oto trzy najważniejsze powody.
Obniżanie temperatury
Zielone dachy przyczyniają się do redukcji temperatury w skali całego miasta. Badania przeprowadzone w Nowym Jorku udowodniły, że w upalne letnie popołudnie temperatura powierzchni standardowego dachu może być nawet o 40 stopni Celsjusza wyższa niż w przypadku dachu zielonego. Średnio było to 19 stopni więcej za dnia oraz 8 stopni mniej nocą. Co więcej, zielony dach obniża temperaturę wewnątrz budynku – średnio o 2 stopnie Celsjusza w dzień. Nocą zaś delikatnie ją podwyższa – średnio o 0,3 stopnia.1
Poprawa jakości powietrza
Roślinność porastająca zielony dach jest w stanie pochłonąć znaczne ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Ocenia się, że zielony dach o powierzchni 100 m2 jest w stanie odfiltrować w ciągu roku około 20 kg pyłu zawieszonego, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla i produkując tlen.2 Zielony dach zmniejsza też zapotrzebowanie na energię, ograniczając wykorzystanie tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak węgiel czy gaz, których spalanie prowadzi do uwalniania się do atmosfery szkodliwych związków.
Retencja wody
Zielony dach to istny magazyn wody opadowej. Spowolnienie i zmniejszenie odpływu wody opadowej jest możliwe dzięki retencji, czyli czasowemu zatrzymaniu krążenia wody w przyrodzie, oraz ewapotranspiracji, czyli parowaniu z powierzchni roślin oraz gleby. Dzięki tym procesom zielone dachy przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń wody oraz obciążenia szczytowego sieci kanalizacyjnej, tym samym niwelując ryzyko powodzi. Ewapotranspiracja wpływa także na zmniejszenie kontrastów termicznych.
Zielone dachy mają zatem nie tylko walory estetyczne, ale wpływają także w znaczący sposób na poprawę warunków życia w mieście, obniżając temperaturę, polepszając jakość powietrza oraz zatrzymując wodę. Jeśli przekonuje Cię idea zielonego dachu, skontaktuj się z firmą Xero Flor z województwa lubuskiego, która zajmuje się produkcją materiałów na zielone dachy. Zaopatrzysz się w niej we wszystkie produkty niezbędne do wykonania zielonego pokrycia dachowego. Firma prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną, współpracując z klientami z całej Polski.
1 Rosenzweig C., Gaffin S., Parshall L (Red.), 2006, Green Roofs in the New York Metropolitan Region: Research Report. Columbia University Center for Climate Systems Research, NASA Goddard Institute for Space Studies, Nowy Jork, 59
2 Peck S., Kuhn M., 2003. Design Guidelines for Green Roofs. Canada Mortgage and Housing Corporation, Ottawa, and the Ontario Association of Architects, Toronto
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Budowlane maszyny - części zamienne, naprawa
Akcesorius Groty do młotów hydraulicznych, pneumatycznych, elektrycznych
woj. mazowieckie05-500 Józefosław, Osiedlowa 35
-
Geodezja, kartografia - usługi
Elipsa s.c. PU Paweł Barczyk Katarzyna Sobolewska
woj. małopolskie31-527 Kraków, Supniewskiego 7 lok. 6
-
-
Geodezja, kartografia - usługi
Twój Geodeta Usługi Geodezyjne Konrad Salamenta
woj. pomorskie83-200 Starogard Gdański, os. 800-Lecia Starogardu 14 lok. K1