Brony talerzowe

Brony talerzowe to niezbędne narzędzia pracy przy talerzowaniu, czyli rozdrabnianiu niepokruszonych skib. Jest to zabieg wykonywany na uprawach odwracająco- spulchniających. Za pomocą talerzowania możesz również mieszać z glebą wapno i nawozy mineralne – brona talerzowa umożliwia wykonywanie takich robót na głębokości 10 – 15 cm. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego brony talerzowe są niezbędne dla właścicieli własnych gospodarstw, czytaj dalej.

Brony talerzowe

Brona talerzowa – działanie podobne do pługa, ale nie takie samo

W wyniku działania brony talerzowej warstwa roli zostaje pocięta. Działa ona na podobnej zasadzie jak pług, ale na zdecydowanie łagodniejszym terenie i przy mniej wymagających czynnościach. Najczęściej bronę stosuje się do uprawy łąk i pastwisk. Możesz swobodnie kontrolować pracę rolniczą na swoim terenie, korzystając z jej możliwości. Maszyna inaczej nazywana talerzówką, doskonale miesza glebę, mając przy tym niewielkie zapotrzebowanie na moc. Warto również wiedzieć, że brona należy do elementów agregatów podorywkowych.

Musisz jednak wiedzieć o przeciwwskazaniach dotyczących jej używania. Specjalista z Powerfarm radzi, aby zabieg z użyciem brony talerzowej, nie był wykonywany przy glebach zaperzonych. Jest to związane z większą możliwością zachwaszczenia pola przez rozdrabnianie rozłogów.

Jakie rodzaje brony spotkasz na rynku?

Oprócz brony talerzowej, która pomoże Ci w zabiegach rolniczych, znajdziesz też inne przydatne narzędzia do pracy przy uprawach.

  • Brony zębowe – drewniane, zygzakowe, kolczaste i sprężynowe. W zależności od struktury ich wykonania, mogą posłużyć do różnych zadań np. brony sprężynowe wykorzystasz do całkowitego odchwaszczania i płytkiej obróbki glebowej.
  • Brony aktywne – wirnikowe, wahadłowe. Te pierwsze wymagają dużej mocy ciągnika, natomiast wahadłowe, mimo że stosowane na ciężkich i zwięzłych glebach jak wirnikowe, nie potrzebują takiej mocy. Obydwa rodzaje najczęściej są agregatowane z siewnikiem.

Patrząc na wszystkie rodzaje bron talerzowych, warto zwrócić uwagę na ich poszczególne parametry. W związku z tym producenci rozdzieli brony na schematy typu:

  • brony o lekkiej masie, które spulchniają glebę na głębokości 2 – 5 cm,
  • brony o średniej masie, które spulchniają glebę na głębokości 4 – 6 cm,
  • brony o ciężkiej masie, które spulchniają glebę na głębokości 6 – 10 cm,

Brona talerzowa to doskonałe narzędzie do spulchniania gleby, kruszenia jej, jak i rozrywania wierzchniej ziemi. Znając powyższe informacje, bez trudu możesz dobrać najlepszą bronę talerzową lub bronę innego rodzaju do wymagań swojego gospodarstwa rolniczego!

śr. ocena 5 / głosów 1