Jak działają kotły na ekogroszek?

Wiele osób decyduje się na zakup kotła na ekogroszek. Częstym powodem jest wydajność tego materiału, a także jego stosunkowo niska cena. Przyczyną może być też to, że używa się go zazwyczaj w piecach ekologicznych. Poza tym, ekogroszek wykorzystuje się z reguły w piecach z podajnikiem, co znacznie usprawnia ogrzewanie domu. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? I jaka jest zasada działania kotłów na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek – w jaki sposób pracują?

Kotły na ekogroszek występują z reguły w wersji z podajnikiem. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo dzięki niemu nie trzeba stale pilnować pieca. Dokłada się do niego paliwo raz na jakiś czas (z reguły jest to kilka dni) – znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych kotłów.

Ekogroszek umieszcza się w zasobniku, z którego później jest on przenoszony do paleniska. Na początku trzeba samemu rozpalić w piecu, ale później kocioł działa już samodzielnie. Jest on wyposażony w elektryczny sterownik kierujący pracą podajnika, a także wentylator, który, doprowadzając powietrze do paleniska, pozwala na jeszcze efektywniejsze spalanie. Pracę pieca można kontrolować za pomocą sterownika – tak, aby jeszcze lepiej dopasować jego działanie do wymagań domu.

Zalety kotłów na ekogroszek

Ekogroszek to materiał niezwykle wydajny, a co za tym idzie, ekonomiczny. Dlatego, chociaż cena kotła z podajnikiem może być wysoka, to ta inwestycja prędzej czy później się zwróci. Jest to również oszczędność czasu – nowoczesne kotły szczególnie dobrze radzą sobie
z optymalnym ustawieniem parametrów spalania, dlatego kontrola nad nimi ogranicza się do minimum.
Podajnik wymaga uzupełnienia ekogroszkiem co kilka dni (lub częściej w czasie dużych mrozów), a poza tym, piec działa samodzielnie. Ważne jest jedynie to, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu kotła, bo zalegający brud może źle wpłynąć na pracę urządzenia.

Kotły na ekogroszek 5 klasy

Stare piece węglowe mocno zanieczyszczają powietrze. W obecnej sytuacji, kiedy ochrona środowiska nabrała takiego znaczenia, bardzo ważne jest zatem ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w kocioł 5 generacji, oferowany np. przez firmę PolSpaw.

Jak wyjaśnia jej przedstawiciel: Zgodnie z przepisami, wymagania klasy 5 oznaczają:

  • emisję pyłu do 40 mg/m³
  • emisję tlenku węgla do 500mg/m³
  • emisję gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) do 20 mg/m³
  • sprawność cieplną od 87%,

A zatem, kotły te wpływają na środowisko znacznie lepiej, niż piece niższych klas. Poza tym, charakteryzują się dużą sprawnością, dzięki czemu mało paliwa się marnuje, co sprzyja oszczędnościom.

śr. ocena 5 / głosów 1