Jaka wykładzina będzie idealna do biura?

Estetyczny wystrój biura jest bardzo ważnym elementem wizerunkowym każdej firmy. Nie bez przyczyny wielu właścicieli firm czy administratorów budynków biurowych zwraca szczególną uwagę na wykończenie podłogi, które jest zawsze jednocześnie podstawą aranżacji biura oraz elementem, który spaja wszystkie umieszczone w nim elementy. Nie bez przyczyny także tak często na podłogach w obiektach biurowych umieszcza się wykładziny podłogowe. Dają one bowiem bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Jak jednak wybrać taką wykładzinę, która będzie najlepsza do biura?

Wykładziny podłogowa - biuro

Jaką rolę odgrywa estetyczne urządzenie przestrzeni biurowej?

Właściwe, estetyczne urządzenie biura firmowego ma wpływ na postrzeganie firmy przez klientów i osoby z zewnątrz, ale także wpływa na postrzeganie kierownictwa firmy przez pracowników. Ładne wykończenie biura znacznie zwiększa ich komfort, a w szerszej perspektywie, także motywację do pracy. Bardzo istotnym elementem aranżacji biura jest na pewno wspomniana już we wstępie wykładzina podłogowa. Jest ona tak chętnie wybierana przede wszystkim ze względu na jej bardzo duże możliwości aranżacyjne. Wybierając wykładzinę mamy bowiem do wyboru bardzo dużo produktów, które wyróżniają się różnymi kolorami oraz elementami ozdobnymi. To daje nam możliwość dobrania wykładziny, nie tylko bezpośrednio do znajdujących się w biurze mebli czy innych elementów wykończenia, ale także dobranie wykładziny, która będzie spójna z identyfikacją wizerunkową firmy.

Nie mniej istotne od wyglądu wykładziny w biurze są jednak także jej właściwości bardziej praktyczne, które zagwarantują dużą wygodę ich stosowania oraz długoletnią trwałość.

Przede wszystkim sprawdźmy klasę użytkową wykładziny

Wybierając wykładzinę do biura, czyli przestrzeni, która jest jednak zazwyczaj dosyć intensywnie użytkowana, powinniśmy na początku sprawdzić klasę użytkową wykładziny. O ile w pomieszczeniach domowych spokojnie sprawdzą się wykładziny dywanowe o klasie użytkowej w zakresie od 21 do 23, o tyle w biurach zaleca się stosowanie wykładzin o klasie użytkowej od 31 do 34, które są zarezerwowane właśnie dla wykładzin biurowych.

Oprócz tego bardzo ważnym elementem jest także gramatura wykładziny. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Firmy Kamix w Tychach: Gramatura wykładziny oznacza wagę surowca, którą wykorzystano do wykonania 1 m2 wykładziny. Wykładziny mogą być różne i posiadać wykładzinę o gramaturze od 400 do nawet 2500 g/m2. Oczywiście, im ta wartość jest wyższa, tym wykładzina jest lepszej jakości i będzie bardziej trwała. W pomieszczeniach biurowych zaleca się stosowanie wykładzin o gramaturze od min. 600 g/m2. Warto mieć na uwadze to, że na wartość gramatury ma wpływ także wysokość zastosowanego runa. Przy niskiej wysokości, dobra wykładzina, może mieć nieco mniejszą wartość gramatury.

Rodzaj zastosowanego włókna w wykładzinie dywanowej

Istotną kwestią jest także rodzaj materiału, z którego wykonano wybraną do biura wykładzinę dywanową. W większości przypadków wykładziny dywanowe są produkowane ze sztucznych włókien, przede wszystkim z poliamidu (PA) lub polipropyleniu (PP). Według fachowców, którzy opierają swoje zdanie na przeprowadzanych testach, lepszej jakości są wykładziny z poliamidu. Według nich są one po prostu dużo odporniejsze na ścieranie oraz trudno je odkształcić, dzięki czemu długo zachowują swój kształt. W przypadku wykładzin biurowych, niezwykle ważnym parametrem jest klasyfikacja trudnopalności, opisująca zachowanie wykładziny w razie pożaru (klasa Bfl-S1 oraz Cfl-S1). Taką informację możemy znaleźć w deklaracji zgodności lub certyfikacie CE, który każda wykładzina powinna bezwzględnie posiadać. Wykładziny z polipropylenu także mogą mieć taką klasę odporności na ogień, ale dopiero po wcześniejszej impregnacji.

Innym rodzajem wykładzin są wykładziny dywanowe, które wykonuje się z naturalnej wełny. Są one jednak sporo droższe od tych z poliamidu lub polipropylenu, dlatego zazwyczaj stosuje się je tylko w ekskluzywnych miejscach.

Rodzaje wykładzin – rolka czy płytka?

Ostatnią decyzją, jaka przed nami stoi podczas wyboru najlepszej wykładziny do biura, jest jej rodzaj, a dokładniej to, czy wolimy tradycyjną wykładzinę dywanową w rolce, czy wykładzinę w płytkach. Wykładziny w rolkach są zazwyczaj nieco tańsze, ale to wykładziny w płytkach mają więcej zalet. Przede wszystkim są łatwiejsze do montażu, dzięki czemu sama czynność kosztuje nas mniej zachodu. Wykładziny w płytkach są zazwyczaj także nieco bardziej odporne. Nie strzępią się na łączeniach kolejnych płytek i są bardziej odporne na kółka foteli.

śr. ocena 5 / głosów 2