Kastracja/sterylizacja zwierząt. Na czym to polega?

Rozmnażanie się jest naturalną potrzebą fizjologiczną zarówno u psów, jak i kotów, jednak nie oznacza to, że w każdym przypadku właściciele zwierząt powinni na to przyzwalać. Niekontrolowany rozród zwierząt ma bowiem szereg przykrych, często tragicznych konsekwencji, dlatego warto uświadomić sobie, na czym dokładnie polega kastracja i sterylizacja czworonogów i dlaczego jest tak ważna.

Kastracja - sterylizacja zwierząt

W jakim celu zwierzęta domowe są kastrowane bądź sterylizowane?

Kastracja i sterylizacja to chirurgiczne zabiegi polegające na pozbawieniu psa lub kota możliwości rozmnażania się. W przypadku sterylizacji mowa tu jedynie o podwiązaniu bądź przecięciu jajowodów i nasieniowodów, natomiast kastracja oznacza całkowite usunięcie narządów rozrodczych, czyli macicy, jajowodów i jajników u samic oraz jąder u samic. Często można spotkać się z potocznym używaniem określenia sterylizacji dla faktycznej kastracji u samic, jednak to właśnie operacyjne usuwanie narządów wykonuje się częściej, ponieważ zapobiega to powstawaniu nowotworów. Celem kastracji u zwierząt jest kontrolowanie ich rozrodu i ograniczenie ilości porzuconych czworonogów, które w wyniku bezdomności trafiają do schronisk lub giną. To również skuteczny sposób na zapobieganie ciąży urojonej u zwierząt. Do zalet kastracji i sterylizacji psów i kotów należy jednak nie tylko możliwość kontrolowania rozrodu zwierząt. To bowiem również ważny element profilaktyki zdrowotnej i zapobiegania chorobom niosącym poważne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia czworonogów. Badania ukazują spadek zachorowalności na ropomacicze oraz nowotwory sutków w przypadku samic po zabiegu sterylizacji. Istotne znaczenie ma również ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnych wirusów, takich jak koci AIDS. Poza tym pamiętajmy, że ruja i działanie hormonów płciowych to również inne zagrożenia związane np. z zaginięciami czy walkami zwierząt.

Kastracji oraz sterylizacja zwierząt w praktyce

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja zwierząt to zabiegi chirurgiczne, a więc przeprowadzane w znieczuleniu wyłącznie przez lekarza weterynarii. Co należy wiedzieć na temat przygotowania, planowania i przebiegu zabiegów kastracji i sterylizacji?

Zaleca się przeprowadzanie zabiegów kastracji i sterylizacji u młodych zwierząt, które szybciej dochodzą do zdrowia po zabiegu, jednak nie może też odbyć się to za wcześnie. – Przestrzega specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego Dolittle we Wrocławiu. – Obecność hormonów w znacznym stopniu odpowiada bowiem za rozwój narządów i proces dojrzewania, dlatego odchodzi się od zbyt wczesnej, czyli przeprowadzanej przed 12 miesiącem życia kastracji kociąt oraz szczeniąt.

Ponieważ kastracja jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, należy wprowadzić zwierzakowi głodówkę na kilkanaście godzin przed operacją i w tym czasie podawać mu jedynie wodę. Po zabiegu warto zapewnić pupilowi spokój i dogodne warunki, by mógł szybko wrócić do formy.

śr. ocena 5 / głosów 1