Kim jest hrabia Jan Zbigniew Potocki?

Co pewien czas na scenie politycznej pojawiają się osoby, które dość gwałtownie szukają rozgłosu i poparcia wśród społeczeństwa. Podobnie jest z hrabią Janem Zbigniewem Potockim, z tym że sprawa w tym przypadku jest w pewnym sensie unikalna. Kim jest ten człowiek i dlaczego zdobywa od pewnego czasu coraz większą popularność? Jak się okazuje, hrabia podaje się za prezydenta, ale czy faktycznie nim jest?

Flaga Polski

Nowy prezydent Polski – jak to możliwe?

Pewnego dnia na scenie politycznej pojawiła się osoba twierdząca, że jest nowym prezydentem Polski. Nie był to nikt inny jak hrabia Potocki. Czy faktycznie ma on jakiekolwiek prawa do mianowania się głową państwa? Sprawa ta związana jest z prezydentem Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, który przez większość społeczności emigracyjnej nie był uznawany  za swojego przedstawiciela. Tym prezydentem był w latach 1972-1990 Juliusz Nowina-Sokolnicki. Jak wskazują powiązania rodzinne, hrabia Potocki jest jego kuzynem. Gdy prezydent Juliusz zbliżał się do końca swojego życia, podpisał dokument zaświadczający
o przekazaniu tego stanowiska na rzecz hrabiego Potockiego.

Czy II Rzeczpospolita Polska nadal istnieje?

Jak podkreśla hrabia Potocki, Polska nie może być nazywana III Rzeczpospolitą, ponieważ konstytucja ogłoszona w 1997 roku jest bezprawna. Według jego definicji to on sprawuje prawdziwy urząd prezydenta, a rząd, który obecnie podejmuje decyzje w kraju, jest rządem okupacyjnym. Jak ma się ta sytuacja do rzeczywistości prawnej? Jak podkreśla pracownik portalu Druga Rzeczpospolita: W 1997 roku została uchwalona konstytucja przyjęta przez społeczeństwo w referendum. Jest to pełnoprawny dokument, który obowiązuje w naszym kraju. Poprzednie uchwały wraz z momentem przyjęcia nowej konstytucji przestały obowiązywać. Założenia hrabiego Potockiego są więc bezpodstawne w mocy prawa – dodaje.

Poruszenie społeczeństwa w sprawie hrabiego Potockiego

Hrabia Jan Zbigniew Potocki wywołał swoim pojawieniem się niemałe zamieszanie
w społeczeństwie. Oczywiście znalazły się osoby popierające jego tezy. Zostało stworzone odrębne ugrupowanie polityczne funkcjonujące jako Partia Druga Rzeczpospolita Polska. Działa strona internetowa, na której pojawiają się informację mające na celu edukację ludności polskiej w zakresie uznawanych przez hrabię wartości. On sam uważa się za pełnoprawnego prezydenta i, jak podają niektóre źródła, planuje w przyszłości zastąpić Andrzeja Dudę na tym stanowisku. Co więcej, z jego założeń wynika także, że chciałby objąć funkcję prezydenta samej stolicy.

Osoby, które sprawę traktują z przymrużeniem oka, zastanawiają się, dlaczego prezydent Potocki chce startować w wyborach, skoro, jak twierdzi, wobec prawa głosi prawdę i jest głową państwa. On sam uważa jednak, że taka jest rzeczywistość w Polsce i musi się do niej dostosować, nawet jeżeli uznawana przez niego prawda jest inna. Jest to bardzo ciekawa sprawa, która poruszyła wiele środowisk.

śr. ocena 5 / głosów 1