Kocioł ekologiczny, czyli jaki?

Kotły ekologiczne to temat kontrowersyjny, gdyż wiele osób nie zostało poinformowanych o korzyściach, jakie wynikają z wymiany sprzętu. Oprócz tego, że będzie on zgodny z przepisami, to dodatkowo w przyszłości będzie generował spore oszczędności. Co konkretnie charakteryzuje kocioł ekologiczny? Dowiedz się, dlaczego warto go wymienić, czemu jest to konieczne do 2026 roku oraz z jakimi korzyściami jest to związane.

kocioł ekologiczny

Co charakteryzuje kotły ekologiczne?

Należy podkreślić, że kotły ekologiczne to przede wszystkim takie urządzenia, które są przyjazne dla środowiska, gdyż ich stopień emisyjności szkodliwych substancji jest bardzo niski. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj ich paliwem, nie jest jak w przestarzałych kotłach węgiel lub drewno, a pellet lub ekogroszek. Decydując się na tego typu sprzęt, ma się pewność, że nie tylko ogrzeje się dom lub mieszkanie, ale również będzie użytkowało się kocioł zgodny z wyśrubowanymi normami emisji spalin. Ponadto, warto pamiętać, że najwyższej jakości kotły ekologiczne posiadają certyfikat określający je jako kotły klasy 5. Jest to potwierdzenie, że urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Każdy z nich zawiera podajnik automatyczny, przez to są praktycznie bezobsługowe. Najważniejszą jednak kwestią jest to, że kotły ekologiczne tzw. kotły klasy 5. emitują wielokrotnie mniej szkodliwych substancji niż klasyczne urządzenia, w tym najsłabsze kotły klasy 3. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy urządzenie ma „Znak bezpieczeństwa ekologicznego” oraz inne atesty, które świadczą, że ich stosowanie wpływa pozytywnie na środowisko.

O czym warto pamiętać?

Obecnie na rynku można kupić już tylko kotły klasy 5. Wynika to z wprowadzenia przepisów, które nakazują ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Chociaż może wydawać się to ograniczeniem, należy podkreślić, że tego typu kotły ekologiczne cechują się wyższą sprawnością i tym, że są praktycznie bezobsługowe – podkreśla specjalista z firmy Budmet z Czeladzi.

Należy również pamiętać, że do 2026 roku kotły muszą być wymienione na nowe, zgodne z dyrektywą UE. Dlatego też, warto zainteresować się licznymi programami, które umożliwiają uzyskanie dofinansowań do wymiany urządzenia i tym samym zyskaniem nowego i bardziej wydajnego kotła. Warto podkreślić, że chociaż cena tego sprzętu może wydawać się wysoka, to już biorąc pod uwagę cenę opału oraz wygodę, jest to korzystna wymiana. Tym samym, chociaż związane jest to z kosztem, to tego typu wymiana związana jest ze sporą oszczędnością, która powinna zachęcić właścicieli starych i nieekologicznych kotłów.

śr. ocena 5 / głosów 1