Kto może świadczyć usługi doradztwa podatkowego?

Kwestie związane z podatkami często są bardzo skomplikowane i nawet ktoś, kto wiele o nich wie, może czuć się niepewnie, kiedy nadejdzie moment rozliczenia. Właśnie z tego powodu wiele osób potrzebuje pomocy i wyjaśnienia niektórych zawiłości. W tym celu powstały firmy oferujące doradztwo podatkowe. Ale nie każdy może się tego podjąć. Kto zatem ma do tego prawo?

Doradztwo podatkowe

Doradztwo podatkowe – kto się tym zajmuje?

Nie każdy wie, że usługi doradztwa podatkowego mogą świadczyć tylko uprawnione do tego podmioty. Należą do nich wykwalifikowani doradcy podatkowi, a także radcowie prawni oraz adwokaci. Niektórymi czynnościami mogą zajmować się również biegli rewidenci. Mają oni prawo do wyjaśniania klientom zawiłości w kwestii obowiązków prawnych, a także do udzielania swoich opinii na ten temat. Natomiast reprezentowaniem klientów w sprawach wymienionych wyżej zajmują się jedynie podmioty uprawnione, czyli doradcy podatkowi, adwokaci i radcy prawni.

Czym jeszcze zajmują się doradcy podatkowi?

Do doradcy podatkowego można zwrócić się z każdym problemem dotyczącym podatków. Przykładowo, mogą to zrobić przedstawiciele firmy, którzy chcą się dowiedzieć, jakie ulgi mogą zaproponować swoim klientom. Doradcy zajmują się również kwestiami dotyczącymi PIT-u, CIT-u i VAT-u.

Prawidłowe planowanie podatkowe znacznie usprawnia pracę przedsiębiorstw – wyjaśnia pracownik firmy KWS Tax. – Przepisy prawne czasem się zmieniają, a nie każdy te zmiany śledzi. Dlatego właśnie warto współpracować z doradcami podatkowymi, którzy aktualizują swoją wiedzę i są w stanie pomóc w chwilach konsternacji – dodaje.

Jaki powinien być doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że jest na niego nałożona szczególna odpowiedzialność. Powinien zatem umieć dochować tajemnicy i dyskretnie działać na rzecz klienta. Czym jeszcze musi się charakteryzować?

  • Duża wiedza. Kwestie związane z podatkami często są zawiłe, ale doradca nie może pozwolić sobie na niedociągnięcia. Musi orientować się, jak rozwiązywać dane problemy.
  • Ciągły rozwój. Przepisy podatkowe mogą się zmieniać, a w zawodzie doradcy nie można pozwolić sobie na brak znajomości aktualnych modyfikacji. Profesjonalista powinien stale poszerzać swoją wiedzę, uczestniczyć w szkoleniach oraz czytać specjalistyczne czasopisma.
  • Wyjaśnianie zawiłości w jasny sposób. Jednym z cytatów przypisywanych Albertowi Einsteinowi jest: jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz. Niezależnie od tego, czy wielki fizyk rzeczywiście wypowiedział te słowa, jest w nich sporo prawdy. A zatem, mimo że prawo często nie jest łatwe do zrozumienia, to dobry doradca umie opowiedzieć o nim w jasny i przejrzysty sposób.
  • Klient jest najważniejszy. Doradca podatkowy musi pamiętać o tym, że działa głównie w interesie klienta. Dlatego powinien mieć na uwadze jego dobro, a także dbać o pozytywne relacje z nim.

Chociaż kwestia podatków często jest przyczyną nieporozumień, skorzystanie z usług doradcy prawnego może ten problem rozwiązać. Dlatego też na pewno warto się na to zdecydować.

śr. ocena 5 / głosów 1