Plisy czy rolety – co wybrać?

Upalne dni to czas, kiedy chcemy całkowicie skryć się przed słońcem. Nie każdy może pozwolić sobie na luksus klimatyzacji w domu lub pracy, jednak co sprytniejsi znają sposoby na to, żeby osłonić pomieszczenia przed żarem lejącym się z nieba. Plisy i rolety – świetnie osłaniają nie tylko w upał, ale przez cały rok, pozwalają skryć się przed światem, chętnie zaglądającym przez okna. Obie są świetnym rozwiązaniem – które więc wybrać?

rolety

Rolety – dlaczego są takie świetne?

Rolety podbiły serca Polaków i nic w tym dziwnego. Wygodne w użytkowaniu wzorowo spełniają swoje zadanie.

Rolety to zwinięta taśma materiału lub tworzywa dopasowana wymiarem do okna. Najlepiej, aby nie wykraczała poza ramy okienne, a równo zakrywała szybę. Zwinięty materiał wysuwa się poprzez rozwijanie za pomocą prostego mechanizmu, który może być mechaniczny lub elektryczny – informuje ekspert z firmy Tapparella.

 Dostępne są na wymiar i w niemal dowolnym kolorze. Bardzo łatwo je dopasować do aranżacji wnętrz. Przystępna cena sprawia, że bez problemu można je wymieniać na inne.  Jest wiele rodzajów rolet. Rolety rzymskie pełnią funkcję przesłony i dekoracji. Rolety nadstawne montujemy na zewnątrz, wykonane są z PCV, z którego być może wykonane są także Twoje ramy okienne – będą doskonale pasować. Można je wbudować w elewację, co dodaje im elegancji. Rolety materiałowe to klasyczne rozwijane taśmy materiału, wygodne, pozwalają na całkowite zasłonięcie okien.

Plisy – czy stanowią konkurencję dla rolet?

Plisy to tak naprawdę kolejny rodzaj rolet. Tym razem rolet plisowanych. Posiadają jednak nieco inny mechanizm, a dzięki niemu zyskujesz więcej możliwości. W przypadku rolet zasłaniasz całe okno, a wiadomo, że nie zawsze jest to konieczne i pożądane. Plisy zostawiają Ci wybór, bo możesz nimi zasłonić dowolna część szyby. Jeśli chcesz pozostać niewidoczny dla sąsiadów od ramion w dół, ustawiasz odpowiednią wysokość. Zyskujesz intymność, a nie tracisz światła dziennego. Mechanizm sterujący plisami różni się od tego zastosowanego w roletach. Roletą zasłaniasz okno od góry do dołu. Plisy możesz przesuwać w górę i dół, a jej powierzchnia zwija się w kształt harmonijki. Możesz ją wyciągnąć maksymalnie lub pozostawić w wybranej szerokości i na wysokości. Materiały do wyboru dają pełną przesłonę nieprzepuszczającą światła lub lekki prześwit. Rolety plisowane świetnie się sprawdzą przy niestandardowych kształtach okien – trójkątów czy trapezów. To ich zdecydowana przewaga na roletami tradycyjnymi.

Rolety czy plisy – oto jest pytanie. Trudno na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli masz standardowe okna ścienne, wybór jest szeroki. Zastanów się nad swoimi potrzebami, czy chcesz zasłaniać się zawsze szczelnie, czy jednak wolisz mieć wybór. Zarówno rolety, jak i plisy doskonale spełniają swoje zadanie.

śr. ocena 5 / głosów 1